Tango

Açık Hava Milongaları

istanbul milonga

Günler Mekan / Adres Saat Açıklama
Pazartesi Black Jack / Kadıköy / Suadiye 21:00 - 01:00 Kazım Özalp Sokak, No 60, Suadiye, Kadıköy, İstanbul
Giriş: 20 tl (1 içki)
0532 583 2824 Aydoğan
Salı Topless / Beyoğlu 21:30 - 01:30 İstiklal Caddesi No:12, Beyoğlu, İstanbul
Giriş: 30 tl
0212 245 7062
Salı İstanbul Yelken Kulübü / Kadıköy /Kalamış 21:00 - 00:00 Fenerbahçe Mh., Kadıköy, İstanbul
Giriş: 30 tl (1 içki)

0535 639 1875 Kerem Öksüz

"İstanbul'daki yazlık açık hava milongaları" istanbul'da düzenlenen önerdiğimiz Yazlık Milonga geceleri.

Kurumsal Dans Dersleri

kurumsal dansŞirketinizin, organizasyonunuzun, ekibinizin verimini ve takım çalışmasını arttırmak mı istiyorsunuz? Kurumsal dans dersleri tam da bu verimi arttırmak için bizim tarafımızdan size özel olarak hazırlanıyor.

Tango, Salsa, Cha Cha, Zumba vb. her dans kategorisinde profesyonel eğitmenler eşliğinde dans dersleri organize etmekteyiz.

Şirketlere yönelik dans derslerimizi; Sizin firmanız bünyesinde veya dans okulumuzda çalışmaları, aylık workshop çalışmaları veya haftalık grubu çalışmaları şeklinde düzenleyebilmekteyiz.

Kurumsal Dans Derslerinin Faydaları:

Şirket çalışanlarınızın performans artışına katkı sağlamış olacak. Onların kişisel motivasyonuna destekleyecek. Ekip çalışmasını ve ekip ruhunu geliştirmelerinde yardımcı olacak. Stres kontrolünde etkili olacak. Çalışanlarınızın yepyeni bir kültürle tanışmalarını sağlayacak. Fizyolojik ve ruhsal bakımdan daha sağlıklı ve daha mutlu bireyler olmalarına katkıda bulunmuş olacaksınız.

* 7 kişi ve üzeri katılımlarda şirkette alınacak derslerin daha ekonomik olur.


Milonga Geceleri

Milonga tango dansı yapılan etkinliklerinin genel adıdır. Genelde geceleri olduğundan milonga geceleri olarak anılmaktadır. İstanbul'da düzenlenen milonga gecelerinin güncel listesine ulaşmak için www.tangodans.com/milongalar adresinden takip edebilirsiniz.

Listemizde bulunmayan önerdiğiniz milonga geceleri varsa milonga listemize ekleyebiliriz iletişim adreslerimizden bize ulaşabilirsiniz.

Tango Ayakkabısı

Tango ayakkabısı nasıl olmalı? Tango ayakkabısı nereden alınır? Tango ayakkabısı alırken nelere dikkat etmeliyiz? Tango ayakkabı modelleri ve kullanım alanları tango ayakkabıları hakkında her şeyi bu makalemizde bulacaksınız.

Kadın Tango ayakkabıları ve onların dans içerisinde size sunacakları rahatlık dans performansınızı %100 etkiler. Kimse rahatsız bir ayakkabıyla bırakın dans etmeyi, yürümek bile istemez.

Bütün vücudun yükünü taşıyan organlarımız, ayaklarımız belki de bizden en az özeni gören organlarımızdır. Onları yüksek topuklu ve rahatsız ayakkabılara maruz bırakırız. Bu baskı ayaklarımız tarafından iyi karşılanmadığı için vücudumuzun farklı yerlerinde ağrılar halinde bize tepki olarak geri döner. Tango ayakkabısı seçerken modelden renkten daha önemli olan husus seçeceğiniz ayakkabı ayağınıza iyi oturması olmalıdır.

 

Tango ayakkabısı alırken nelere dikkat edilmeli?

Tango ayakkabınız, ayağınıza tam oturmalı ve sıkmamalıdır. Kurs sırasında giyeceğiniz ilk tango ayakkabınız olcak ise ayakkabı ucunun kapalı olması çok fazla açık olmaması ayak sıhhatiniz için önemlidir.

 

Tango ayakkabınızı, ayak ölçülerinize göre yaptırmanız ve yumuşak malzemeden seçmeniz sonradan yaşanacak problemleri önleyecektir.

Kadın ayakkabılarında topuk ölçüleri ilk kez tango ayakkabısı yaptıracaklar için 13punto idealdir. Artık balans problemi yaşamayan profesyonel danscılar için ideal ölçü en fazla 17punto olmalıdır.

Kadın Tango Ayakkabı Modelleri
Tango AyakkabısıTango AyakkabısıTango AyakkabısıTango AyakkabısıTango AyakkabısıTango AyakkabısıTango AyakkabısıTango AyakkabısıTango AyakkabısıTango AyakkabısıTango Ayakkabısı

 

Erkek Tango Ayakkabı Modelleri

Erkekler tango ayakkabısı seçerken kadınlara göre işleri çok daha kolaydır. Tango yapan erkekler için çok fazla renk model, topuk boyu gibi çeşitler yoktur 2-3 punto topuk standarttır ve eskiden yumurta topuk olarak yapılırdır. son yıllarda denge konusunda sorun yarattığı için talep görmemektedir tüz topuk idealdir. Ayakkabı tabanı her dans pistinde rahat dans etmeniz için süet yaptırmaz iseniz daha iyi olacaktır. Ayrıca tabanı kırık veya iki parça olan tango ayakkabılarınıdan kaçının tango için uygun değildir. Ayakkabı ayağınıza özel yapılması ve tam oturmasını dışında başka bir faktör yoktur. Rengi derisi modeli size kalmış katalogtan istediğinizi seçebilrsiniz.

 

 

 

Tango Hakkında

"Bugün her ne kadar ışıltılı dans salonlarında yapılsa da, tango Buenos Aires'in kenar mahallelerinde ortaya çıkmıştır."

Ve bu bir gerçektir.

19. yüzyılın sonlarında Güney Amerika'ya giden iki büyük göç dalgası ile çoğunlukla Sicilya, Kalabriya ve Endülüs'ten gelen işsiz güçsüz ve yoksullar Arjantin'e beraberlerinde kendi kültürlerini de getirmişlerdi. Afrikalı siyah köleler, melez kadınlar, yerliler ve Avrupalı melezler dönemin zor ekonomik koşulları içinde beraberce yaşamaya çalışıyorlardı. Çeşitli kültürlerin bu karışımı, yeni bir müzik stili ortaya çıkardı; Afrika vuruşları, Kızılderili ritmi ve Latin etkisi Arjantin müziğiyle birleşti.

Tango adının Afrika tamtamlarının çıkardığı "tan-go" seslerinden, ya da Latince dokunmak anlamına gelen "tangere" fiilinden türediği sanılmaktadır.

Büyük ümitlerle topraklarını terk eden, kendilerini büyük kentin karmaşası içinde bulan bu insanların duygularıyla Buenos Airesin kenar mahallelerinde ortaya çıkar tango. Bu yıllarda yaşanan göçün olumsuz sonuçları, düş kırıklıklarını da beraberinde getirir. Göçmenler Tango ile bu hayal kırıklıklarını, öfkelerini, kavgalarını, aşklarını, yalnızlıklarını ve tutkularını kısacası hayatlarını anlatıyorlardı.
Başlangıçta flüt, gitar ve kemandan oluşan üç - dört kişilik müzik topluluklarının eşliğiyle yapılan bir halk dansıyken daha sonra gitar yerini piyanoya bırakır ve flüt de yaklaşık 1870'te Almanya'dan gelen bandoneon ile yer değiştirir.
Tango, Arjantin'de zengin kesim tarafından bir alt kültür olarak kabul edilip aşağılanır hatta uzun bir süre yönetim tarafından yasaklanır. Ancak 20.yy'ın başlarında Paris'te dans eden tarım işçilerinin elde ettiği başarı sayesinde tango ilk önemli adımını atar. Bugün tango otoriteleri ilk olarak Carlos Gardel'in 1917 yılında her türlü argo ve erotizmden uzak sözlerle smokin giyerek tango söylemesinin müziği yavaş yavaş üst tabakalara doğru tırmanışını hızlandığını tartışmasız kabul eder. Parislilerin bu dansa olan ilgisi Arjantin sosyetesinde tangonun önemsenmesini sağlar.
İlk durak olarak Avrupayı seçen tango çok geçmeden Türkiye'de de ortaya çıkar. Arjantin Tangonun aşk, tutku ve erotizm dolu tarzına karşın 1920'lerin ortalarında Türkiye'de duyulmaya başlayan tangolar sözleriyle masum ve platonik aşkları anlatan ve Türk müziğinden esintiler taşıyan melodileri ile uzun yıllar müzik yaşantısının tek egemeni oluşurlardır. Bu aşamada Necip Celal'in 1928 yılında yazdığı ilk tangosu "Mazi"nin 1932 senesinde Seyyan Hanım tarafından plağa okunması ile başlayan sürecin etkisi yadsınamaz. Türkiye'de duyulmaya başlayan ilk tangolar Avrupa tangolarıdır. Arjantin Tangoları ise bir gurup müzisyen ve amatör meraklılar tarafından izlenir ve yaşatılır. 1938-1951 seneleri arasında Türkiye'de konserler veren Eduardo Bianco Orkestrası, İstanbul Park Otel Orkestrası ve onun Arjantinli bandoneonisti Tapia Colman bu sevginin temelinin oluşmasında önemli bir rol oynar. Bunların dışında bandoneonist, orkestra şefi ve düzenleyici Orhan Avşar'ın da Türkiye'de tango sevgisi üzerinde çok ciddi bir etkisi olduğunu söylemeden geçmemek gerekiyor. Tango bir dönem Türkiye'de öyle sevilmiş ki, aslında eski ve unutulamayan bir sevgiliyi anlatıyor olmasına rağmen La Cumparsita düğünlerin vazgeçilmez açılış parçası olmuştur.
1950'li yılların sonlarına doğru bütün dünyada önemini yitirmeye başlayan tango Astor Piazzola ve onun müziği sayesinde yeniden canlanmış ayrıca Tango Argentino ile başlayan, Tangomania, Tango Pasion, Forever Tango, Tangox2 gibi tango show gruplarının sunduğu müzikallerle tekrar ilgi odağı olmuştur.

Bu uzunca süreç içerisinde elbette ki müzik ve dans stillerinde farklılıklar yaşanmıştır tangoda. Ve aslında işin eğlenceli kısmı buradadır. Tango gecelerinde, aynı tangoda herkesin dansa farklı adımla başladığını ve farklı dansettiğini görürsünüz. Kimisi kemanı dinliyordur, kimisi bandoneonu...
Peki biz tango'dan ne anlıyoruz? Ya da ne hissediyoruz? Yaklaşık 4 sene önce Metin Yazır'ın atölye'leriyle başlayan bir serüven bu...Ve tango bir sevgili. Kimi zaman flört edip, kimi zaman kavga ettiğimiz. Romantik, aşık, sevecen ve tutkulu sevgilimiz. Aşktır yaşadığımız o 3-4 dakikalık parçalarda. Müzik bitince dansımız da biter, aşkımızda. Ve heyecanla bekleriz bir sonraki aşkı.

Tango Kurs Programı

Günler Danslar / Mekanlar Saat Seviye Açıklama
Pazartesi  -  -  -  -
Salı  Tango - Mecidiyeköy 19:00 - 20:15 Başlangıç 8 Mart için Kayıtlar devam ediyor.
Çarşamba  Tango - Mecidiyeköy 20:00 - 21:15 İleri 3 yıl ve üzeri eğitim almış danscılar için.
Perşembe  Tango - Mecidiyeköy 19:00 - 20:15 Başlangıç 2022 yeni kayıt alınıyor.
Cuma  - - -  -
Cumartesi  Pratik - Mecidiyeköy 15:00 - 18:00 Tümü Her Seviye Öğrencilerimiz Katılabilir.
Pazar  Tatil Tatil - Tatil deyiz.
  • Grup Tango Derslerimiz haftada 1 gün 1.5 saattir.
  • Kalabalık gruplar için ayrıca yeni sınıflar açabiliriz.
  • Özel olarak tango dersi alma imkanınızda vardır.
  • Kurum ve Şirketlere kendi bünyesinde grup dans dersleri planlayabiliriz.

 

Tutkunun, aşkın sevincin, hüznün, kısacası, "hayatın dansı" tangoyu en kolay ve en doğal haliyle öğrenecek, kısa sürede dans etmeye başlayacaksınız. Etkin, kaliteli bir eğitimle, tangonun tüm stillerini öğrenip büyüsünü tadacağınız yepyeni bir dünyaya adım atacaksınız. Tango pratik saatlerinde ve tango gecelerimizde de bu büyüyü başkalarıyla paylaşma ve kendinizi geliştirme olanağı bulacaksınız. Tango kursumuza dahil olmak için iletişim bilgilerinden irtibata geçebilir ve tango hakkında aklınıza takılan hertürlü bilgiyi bizden öğrenebilirsiniz...

 

Arjantin Tango dersleri başlangıç, orta seviye ve ileri seviye olarak üç seviyede vermekteyiz. Derslerde Salon Stili tango ve Milonguero Stili Tango olmak üzere iki stilde de eğitim veriyoruz. Eğitim sistemimiz figür ezberletmekten uzak doğaçlamaya dayalı dünyanın her yerinde tango yapabileceğiniz şekildedir.

Arjantin Tangoyu diğer danslardan ayıran en önemli özelliklerinden biri doğaçlamaya dayalı olmasıdır. Bu nedenle biz temelde tekniği esas alarak öğrencilerimizin kendi figürlerini kendileri yaratmaları adına onlara tangoyu ezberletmeye değil, tangonun mantığını öğretmeye çalışırız. Tango dansında müziğin ritminde dans etmek, doğru yönlendirip doğru takip etmek çok önemlidir.

Biraz zaman ve sabır ile Arjantin Tango'nun ne kadar zengin bir dans olduğunu göreceksiniz...TANGO KURSU HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR


TANGO DERSLERİNDE PARTNER ZORUNLULUĞU VAR MI?
Derslerimizde partner zorunluluğu yoktur. Sınıfta partnersiz gelen diğer katılımcılarımızla partner olabilir, yada asistanlarımızdan yardım alabilirsiniz.


TANGO DERSLERİNDE NE GİYİLMELİYİM?
Her dansda olduğu gibi Tango derslerinde de kıyafetlerinizin rahat olması ve iyi hissetmeniz önemlidir. Ayakkabılarınızın rahat olmasına özellikle dikkat etmek gerekir. Rahat ayakkabılar giymeyi tercih ederken yeri tutan ve dönüşleri zorlaştıran lastik tabanlı spor ayakkabılardan derslerde uzak durmakta fayda vardır. Bu tarz ayakkabılar bilek ve dizleri yorar, uzun vadede zararlı olabilir. Pivotlara(dönüş) daha uygun altı süet, kösele ya da "sneakers" adı verilen spor görünümlü dans ayakkabılarını tercih edebilirsiniz.


ÖZEL TANGO DERSİ ALMA İMKANIM VAR MI?
Elbette eğitmenlerin uygun olduğu zamanlarda partnerinizle veya tek özel tango dersi alabilirsiniz. Özel dersleri okulumuzda veya size ait tango yapmaya elverişli bir mekanda eğitim alabilirsiniz.


NE KADAR ZAMANDA İYİ DANS EDEBİLİRİM?
Öğrencilerimizin geneline bakarak 4-5 ayda dans edebilecek seviyeye gelebilirsiniz lakin bu kişinin dans yeteneğine bağlı olarak değişiklik gösterdiğinden tam olarak doğru cevabı olmayabilir. Tango derslerini kaçırmadan devam ederek bunu kendiniz öğrenebilirsiniz. :)


ÖĞRENDİKLERİMİ DERS DIŞINDA UYGULAMA ŞANSIM OLACAK MI?
Evet, sırf bu amaçla bizim düzenlediğimiz pratiklere katılabilir veya tango organizatörlerinin haftanın her günü düzenlenen Milonga Gecelerine katılarak öğrendiklerinizi uygulayabilirsiniz. Okulumuz salonunda her Cumartesi 16:00-18:00 saatleri arası öğrendiklerini pekiştirmek amacıyla pratik saati düzenlemektedir.

Tango Müzikleri

en güzel tango müziklerinden oluşan mp3 listemiz.

sizinde tango müzikleri listesinde yayınlanmasını istediğiniz favori tango parçalarınız varsa mail atarak bizimle paylaşabilirsiniz.</p

'Tango' ile bayram uğurlaması

İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki yolcular için, müzik ve dans gösterisi yapıldı.

Kurban Bayramı nedeniyle İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki yolcular için, müzik ve dans gösterisi yapıldı. Tepe Akfen (TAV) Atatürk Havalimanı İşletmecisi ve İstanbul Gümrüksüz Eşya Satış Mağazaları İşletmecisi ATÜ tarafından organize edilen gösteriye yolcuların ilgisi büyüktü. Canlı müzik ve dans gösterisiyle uçaklarını bekleyen yolcular, gösteriyi beğeniyle izledi. Yeditepe Üniversitesi Sanat Yönetimi Bölümü öğretim görevlisi koreograf Bedirhan Dehmen'in grubu tarafından sergilenen dansların bugün de iç ve dış hatlar terminallerinde tekrarlanacağı bildirildi.

Cihan

"Tangonun Kralları" geliyor

“Los Reyes Del Tango Orkestrası” geçen sezon çok beğenilmesi üzerine bir defa daha 6 Mart’ta TİM Show Center’da izleyicisiyle buluşuyor...

Aşk, ihtiras ve özlemin müziği tangonun, günümüzdeki en kuvvetli temsilcilerinden “Los Reyes Del Tango Orkestrası”  geçen sezon çok beğenilmesi üzerine bir kez daha  6 Mart’ta TİM Show Center’da izleyicisiyle buluşuyor… Türkçe isimiyle “Tangonun Kralları” denilen Arjantinli orkestraya dünyanın en iyi 6 tango çifti olarak gösterilen dansçılar da eşlik edecek.

 

(Sözcü)

12. Kanyon Milongası

Milongatör (Güralp Diner) tarafından geleneksel olarak her yıl düzenlenen Kanyon AVM. Milongası bu yıl  12.si gerçekleşecek Milonga; dans tutkunlarını 26 Nisan 2016 Salı akşamını dans rüzgarı ile karşılamaya çağrı ediyor.

Kanyon, ananeselleşen Milonga ile baharı karşılıyor. Kesintisiz müzik ve dansın ruhunun buluştuğu Milonga; tangonun bütün notalarında değer bulup katılımcılarına eşsiz bir tecrübe sunacak.  Aydın Kocamusaoğlu ve partneri Eda İkikardeş’in tango adımlarınıza eşlik edeceği bu bahar akşamında içiniz tangonun sıcaklığı ile ısınacak.

Tango ritimlerini hissetmek isteyen herkes 26 Nisan 2016 Salı 19:30 – 24:00 saatleri arası Kanyon’da!


Program:

19:30 Milonga açılış
20:00 Aydın- Eda gösteri dansları (ilk bölüm)..
20:15 DJ müzik
22:00 Aydın-Eda gösteri dansları (ikinci bölüm)
22:20 DJ müzik
24:00 KapanışProgram:

19:30 Milonga açılış
20:00 Aydın-Eda gösteri dansları (ilk bölüm)
20:15 DJ müzik
22:00 Aydın-Eda gösteri dansları (ikinci bölüm)
22:20 DJ müzik
24:00 KapanışProgram:

19:30 Milonga açılış
20:00 Aydın-Eda gösteri dansları (ilk bölüm)
20:15 DJ müzik
22:00 Aydın-Eda gösteri dansları (ikinci bölüm)
22:20 DJ müzik
24:00 Kapanış

9 Ekim'de Adana Tango Festivali

Adana'da bu yıl dördüncüsü düzenlenen Tango Festivali, 9 Ekim'de Tarihi Kız Lisesi'nde başlayacak.

Uluslararası festival 11 Ekim'e kadar her akşam değişik mekanlarda tango tutkunlarını buluşturacak. Arjantin ve Türkiye'nin ünlü tangocularının katılacağı festivalde bu yıl ayrıca bir tango yarışması da düzenlenecek. Arjantin'den Demian Garcia- Aurora Lubiz, Somer Sürgit - Jessica Stserbakova çiftleri, İstanbul'dan Utku Küley- İris Başak Doğdu çifti performanslarını sergileyecek. Festivalin müziklerini DJ Ramo & Go-go ve Ali Işıklı yapacak.

AÇILIŞ KIZ LİSESİ'NDE

Festivalin açılışı 9 Ekim saat 21.00 de Tarihi Adana Kız Lisesi'nde gerçekleşecek. Açılışta Utku Küley - İris Başak Doğdu ve Somer Sürgit - Jessica Stserbakova çiftleri performans sergileyecek. 10 Ekim saat 21.00'de Adana Ramada Otel'de, Demian Garcia -Aurora Lubiz çifti şov yapacak. 11 Ekim saat 18.30'da ise Adana Tarihi Kız Lisesi'ndeki yarışma yapacak. Dünya Tango Şampiyonası Baş Jüriliğini yapan Demian Garcia- Aurora Lubiz ve Somer Sürgit- Jessica Stserbakova jüri olacak. Gece, saat 22.00'de kapanış dansıyla son bulacak.

ADANA'NIN YERİ ÖZEL

Son yıllarda tango dünyasında Adana'nın adı öne çıkıyor. Kentte Casa de La Danza dans evi tarafından yıl boyu kurslar ve gösteriler yapılıyor ve uluslararası bir festival düzenleniyor. Bu yıl 4 Ekim'de başlayacak festivalin etkinlikleri özel tango fotoğrafçıları tarafından görüntülenecek. Etkinlik biletleri, Leman Kültür, La Noche ve Casa de La Danza Dans Evi'nden edinilebilecek.

(AA)

ABD Başkanı Obama'dan Tango Şovu

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Barack Obama, Küba'dan sonraki durağı Arjantin’de, Tango dansındaki hünerlerini sergiledi. Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri'nin onuruna verdiği yemeğe katılan Obama, özel bir gösteri yapan dansçıyı kırmayarak tango yaptı. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı, ara ara zorlansa da dansta ne kadar iyi olduğunu bir sefer daha ispat etti. Obama’nın eşi Michelle'de Tango yaptı.

Antalya'da Turistlere Tango Turları

Kemer’de bulunan Viking Star Otel’de iki senedir, Norveç ve İsveç’ten gelen turistlere tango eğitimi veriliyor. Tyrkiareiser Tour ve Antalya Tango işbirliği ile yapılan turlara katılan tatilciler bir taraftan tatillerini yaparken diğer taraftan tertip eden kurs programına dahil oluyor.

Antalya Tango’nun sahipleri Akın ve Gülşen Gökkaya çifti, Norveçli Ase Britt ve Espen Johansen çifti ile Norveçli Tone Strand ve İsveçli Suzanna Bondesson’un gözetiminde eğitim alan tatilciler bir haftalık ve iki haftalık periyotlarda eğitim programlarına dahil oluyor.

 

Tyrkiareiser Tour ve Viking Otellerinin ortağı İbrahim Yıldırım, dans turlarının “Aktif Turizm” başlığı ile başlattıkları etkinlik programının bir parçası olduğunu belirterek şunları söyledi; “Turizm sezonun başlangıcı olan Mart-Nisan ve Ekim-Kasım aylarında tertip ettiğimiz turlar artarak devam edecek. Bilhassa dans turlarımızı değişik dans dallarına da yayarak bir ve iki aylık süreçlerde sürdürmeyi tasarılıyoruz. “Aktif Turizm” başlığı ile başlattığımız bu program takvimini ise bisiklet, tırmanış ve dağ yürüyüş paketleri ile sürdürüyoruz. Turizm çeşitliliğini içeren aktif turizm aktivitelerimizi İskandinav pazarına yönelik olarak uygulamaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Arjantin'de Dünya Tango Festivali

Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te tertip eden Dünya Tango Şenliği ve şenlik dahilinde tertip eden dünya şampiyonasında değişik ülkelerden onlarca dansçı tangonun doğduğu topraklarda performanslarını sergiliyor.

Bu sene 43 ülkeden 700'den fazla çiftin katıldığı Usina del Arte Kültür Merkezi'ndeki festivalde, ilk kedereler sonrasında hafta süresince 590 çift yarı finale kalabilmek için yarıştı.

Müsabaka, Arjantin ve Uruguay orijinli bir müzik türü olan "milonga"nın ananesel figürleri ve katı kaideleriyle sergilendiği "salon" ve çok daha koreografik tarzda, bale gibi değişik danslardan unsurlar da içeren "stage" stili tango olmak üzere iki değişik kategoride yapılıyor.

Mart ayından itibaren dünya çapında tertip eden ön yarışmalar sonrasında Buenos Aires'te tertip eden bu organizasyonla şampiyonanın son ayağı bitiriyor.

2003 seneninden bu yana tertip eden yarışmanın kazananlarına bakıldığında ise Arjantinli çiftlerin öne çıktığı görülüyor.

1890'lı senelerde Arjantin ve Uruguay arasındaki natürel hudut olan La Plata nehri etrafında ortaya çıkan tango, daha sonra tüm dünyaya dağıldı. Tango, UNESCO tarafından da 2009 seneninde "insanlığın somut olmayan kültürel kalıtı" listesine ilave etti.

14 Ağustos'ta başlayan Dünya Tango Festivali, takriben 7 bin kişinin izlemesi beklenen bir gösteriyle 27 Ağustos'ta bitecek.

 

(AA)

Bergüzar Korel ile Halit Ergenç çifti Tangoya Başladı

Bu sezon ekranlarda bulunmayarak dinlenmeye çekilen Bergüzar Korel ile Halit Ergenç, kendilerini dansın ritmine kaptırdı.

Kısa bir müddet önce Amsterdam yolcunundan dönen evli çift, aşkın dansı denilen tango kursuna yazıldı. Haftanın belirli günleri kursa beraber katılan sevgililer, özel eğitmenler eşliğinde bir nevi stres atıyor. İkilinin tango yaparken sosyal medyaya düşen resimleri büyük bir beğeni topladı.

Cesur ve Güzel Tango Sahnesi

CESUR VE SÜHAN'DAN TUTKU DOLU ARJANTİN TANGO SAHNESİ

Ceser ve Güzel dizisinin 19. Bölümde her türlü fırtına karşısında en güvenli limanları aşkları olan Cesur ve Sühan’ın romantik buluşmasındaki dansları ile izleyicileri ekran başına kitledi. Aşıkların geceye damgasını vuracak tango sahnesi nefesleri keserek bu özel buluşma, aynı zamanda Cesur ve Sühan’ın kaderini belirleyecekti.

 

Tuba Büyüküstün ve Kıvanç Tatlıtuğ’un yer aldığı Cesur ve Güzel’in 19. bölümünde yayınlanan  Cesur ve Güzel’in Arjantin Tangosu damga vurdu. Alpacino'nun 1992 yılında çekilen Scent of a Woman (kadın kokusu) filmindeki o müthiş tango sahneyi andırıyordu ve fonda çalan müzikte yine Carlos Gardel  ın Por una Cabeza şarkısıydı.

Cesur ve Sühan’ın bir tangoyla karşımıza çıkacağı yeni bölümde iki aşık romantik bir akşam geçirecek.

 

Çalan şarkıyı merak edenler için Carlos Gardel  - Por una Cabeza

 

 

Del Piero, Tango Yarışmasına Katıldı

24 senelik futbol kariyerine 2015 senesinin ocak ayında son veren İtalya'nın efsane futbolcusu Alessandro del Piero, ülkesinde tertip eden bir dans yarışmasına katıldı. Del Piero, yarışmanın ilk gününde tango performansıyla izleyicilerin karşısına çıktı.

İtalyan futbolcu, sahnelediği performansla zevk topladı.

Görme engelilere tango dersi

Süper kahramanlar sadece sinemada değil, gerçek dünyada da var. Yoğun iş temposuyla birlikte, görme engellilere fiyatsız tango dersi veren Sinem Gülay ve Hakkı Erdi Arslan çifti buna güzel bir örnek. Arslan çifti şöyle diyor: “Keşke bir güne 30 saat sığdırabilsek.”

Hakkı Erdi Arslan, İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ bilgisayar mühendisliği mezunu. Şu an, beynelmilel bir elektronik firmasında bilgisayar mühendisi olarak çalışıyor. Tango dünyasında altıncı seneninde olduğunu belirten Arslan “Mesai bitiminde dans kıyafetlerimi giyip değişik bir dünyaya açılıyorum” diye konuşuyor. Sinem Gülay Arslan ise Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu. Şu an bir hazır giyim firmasında proje uzmanı olarak çalışıyor. Arslan “Tango sayesinde dünyanın her yerinde aynı dilin konuşulduğunu gördüm” diyor.

 

Çift, izdivaç ettikten sonra tango yapmaya başlamış. Görme engellilere dans eğitimi vermek Sinem Gülay Arslan’ın en büyük hayalleri arasındaymış. Bu konuyu eşiyle konuşurken bir arkadaşlarının aracılığıyla kazara görme özürlü çiftle tanışmışlar. Hemen peşinden da özverili yolculuk başlamış. Hakkı Erdi Arslan, ilk derslerini çifti tanımaya ve nasıl bir yaklaşımın onları daha rahat hissettireceğini bulmaya ayırdıklarını söylüyor. Ancak görme engelli Bahar Yavuz ile Turgay Gümüş çifti, bu tanışmadan hemen sonra çok hızlı bir şekilde dans etmeye başlamış. Hakkı Erdi Arslan “Tangoya karşı çok alakalılar ve hem de öyle ki bir defasında derste çalan parçaya önce eşlik etmeleri, sonrasında da sözleri bize çeviri etmeleriyle büyük bir şaşkınlığı ve hayranlığı da bize tattırdılar. ‘Bu çalan parça Pugliese’nin mi?’ suali da yeniden ağzımızı açık bırakan bir hatıra oldu” yorumunu yapıyor.

Bu dansı öğrenmek isteyen görme engellilere kapılarının açık olduğunu belirten Sinem Gülay Arslan, Bahar Yavuz ile Turgay Gümüş çiftiyle en kısa vakitte bir gösteri yapacaklarını söylüyor. Arslan “Ayrı olarak tangoya kazandırdığımız görme engellilerin sosyalleşmeleri için dans gecelerine katılmalarını kolaylaştıracak ihtiyaç duyulan tertip etmeler üzerinde de çalışıyoruz” diyor.

 

 

Güllerin Savaşı'nda Tango ateşi

“Güllerin Savaşı” dizisinde, Canan Ergüder ve Kenan Ece’nin tango sahnesi damga vurdu.

Kulüpte karşılaşan Gülfem ve Tibet arasında filizlenen duygular,  arjantin tango dansıyla iyice yükselecek.
Ve o tango dansı ihtiraslı bir öpüşmeyle noktalanacak.

 

(Hürrüyet)

Kuzguni’de Görkemli Tango Gecesi

Doğrucan Mobilya’nın grup şirketlerinden olan ve Mavişehir’de teşebbüsçü iş kadını Güler Doğru tarafından geçtiğimiz hizmete açılan Kuzguni Sanat Cafe ve Brasserie, tangoseverleri ağırladı.
Kuzguni Sanat Cafe ve Brasserie, tango ve aşk konseptiyle tango gecesine hane sahipliği yaptı. Tertip eden geceye 130 elit çağrılı katıldı. Çello’da Hakan Gürkan’ın şefliğinde, kemanlarda Handan Gürkan ve Banu Bilge’nin seslendirdiği şarkılar eşliğinde baş dansçılar Ezgi Er ve Onur Gümrükçü, büyük alaka ve beğeni toplayan bir tango performansı sergiledi. Çağrılıların de eşlik ettiği dans gecesi, gece geç saatlere kadar sürerken, canlı performans eşliğinde gerçekleşen tango şöleni katılımcılardan tam not aldı.

 

milliyet

Los Reyes Del Tango Orkestrası, tekrar İstanbul'da

Aşk, tutku ve özlemin müziği tangonun, günümüzde ki en güçlü temsilcilerinden “Los Reyes Del Tango Orkestrası”  geçen sezon çok beğenilmesi üzerine bir kez daha 6 Mart’ta TİM Show Center’da izleyicisiyle buluşuyor…

Türkçe adıyla “Tangonun Kralları” olarak bilinen Arjantinli orkestra, İstanbul’da verecekleri tek konserle TİM Show Center’da müzikseverler ile buluşacak.  Tango tarihine damgasını vurmuş eserlerin seslendirileceği konserde, dünyanın en iyi 6 tango çifti olarak gösterilen dansçılar da orkestraya eşlik ederek izleyenlere muhteşem bir görsel şölen sunacaklar. 

Efsane Juan D’Arienzo’nun izinde…

Yaşları 69 ile 82 arasında değişen 8 müzisyenin oluşturduğu “Los Reyes del Tango”, Arjantin’in müzik efsanesi Juan d’Arienzo’nun eşsiz stilini yaşatmaya devam eden tek orkestradır. Orkestra, Arjantin tango dünyasında “Ritmin Kralı” olarak da anılan, tango müziğinin altın çağı sayılan 1940 ve 1950’li yıllara damgasını vuran ve yüzlerce unutulmaz esere imza atan Juan d’Arienzo’nun güçlü müziğini günümüzde en iyi şekilde temsil etmektedir.

İtalya, İspanya, Portekiz, Avustralya, İsviçre, Ekvator, Kolombiya gibi birçok ülkede başarılı performanslar sergileyerek, ayakta alkışlanana orkestra, 1999 yılından itibaren Buenos Aires’te düzenlenen dünyanın en ünlü tango müzik festivali Uluslararası Arjantin Tango Kongresi’ndeki konserlerde sahne almış ve Arjantin halkının gözdesi olmuştur. Seyirci tarafından en saygı duyulan orkestralardan biri haline gelen Los Reyes del Tango festivale katılan tüm ünlü gazetelerden ve müzik eleştirmenlerinden en iyi notları toplamıştır.

ORKESTRA ÜYELERİ
-Luciano Rafael Orive (Buenos Aires, 1945) - Bandoneon
-Anibal Cauda (Buenos Aires, 1940) - Bandoneon
-Fausto Mario Danesi (Buenos Aires, 1936) - Bandoneon
-Angel Berrocoso (Buenos Aires, 1938) - Keman
-Alberto Gancedo (Buenos Aires, 1932) - Keman
-Armando Solari (Buenos Aires, 1933) - Keman
-Oscar Enzetti (Buenos Aires, 1938) - Piyano
-Ricardo Sanchez (Buenos Aires, 1937) - Kontrbas
-Victor Solari (Buenos Aires, 1933) - Bandoneon

ORKESTRAYA EŞLİK EDEN DANSÇILAR
-Javier RODRIGUEZ & Moira CASTELLANO (Arjantin)
-Adrian FERREYRA & Dana FRIGOLI  (Arjantin)
-Sebastian JIMENEZ & Nadia JOHNSON (Arjantin)
-Carlitos ESPINOZA & Noelia HURTADO (Arjantin)
-Sebastian ACHAVAL & Roxana SUAREZ (Arjantin)
-Giampiero CANTONE & Francesca Del BUONO (İtalya)

 

(Milliyet)

Mecidiyeköy Tango Kursumuz

2019 Pazartesi başlangıç seviyesi yeni Arjantin Tango derslerimiz Mecidiyeköy' Tempo Dans Okulunda devam ediyor. Orta seviye Tango derslerimiz  2018 Çarşamba günü kaldığı yerden devam ediyor. Sizleri beliyoruz...

 

Samsun'da "Tango Rüzgarı" Esecek

Rus tango topluluğu 'Solo Tango Orkestra', Türkiye turnesi dahilinde Samsun'da konser verecek.

Samsun Dans Topluluğunca tertip eden etkinlikte Solo Tango Orkestra, 02 Mart Çarşamba günü Atakum Kültür ve Sanat Merkezi'nde sahne alacak. Konserin tüm geliri ise Engelsiz Hayat Merkezi'ne bağışlanacak.

En saygın yarışmalarda ödüller kazanan ve şenliklerde tanınmış dansçılarla sahneye çıkan Solo Tango Orkestra, 2010'da İtalya'da yapılan 'Citta de Castelfidardo' beynelmilel yarışmasında 'En iyi Piazzolla Yorumu'nda aldığı birincilik ödülüyle tanındı.

Grup, Berlin Tango, Amsterdam Tangomania, Stockholm Tango Norte, Basel Oster Tango, Viyana Tango Amadeus ve İstanbul Tango şenliklerinde de konserler verdi.

 

 

Savaş istemiyorsanız dans edin!

Aşkın Nur Yengi Hürriyet ile Almanya'da yaptığı söyleşide tam bir tango tutkunu olduğu ortaya çıktı.

“Ben Berlin’e iki sene önce bir dans şenliğine gelmiştim. Çok uzun yıldır tango ve Latin dansları yaparım. Hem de üst düzeyde. Savaşlar olmasın diyorsanız, herkesin dans etmesi gerekli. Ve herkes dans edebilir. Dansta tüm konsantrasyonu ayağına, bedenine, ruhuna veriyorsun. En çok da tangoyu severim. Tangoda kadın erkeği izlemek zorunda ve erkek hakim olsa da, aslında kadın çevirir her şeyi. Gerçek günlük hayatta olduğu gibi. Şovu kadın yapıyor. Alaka odağı kadın. Erkek yalnızca manipüle ediyor. Tangonun anavatanı Arjantin’e daha gidemedim fakat tanınmış kişi Tango Passion grubunun başdansçıları ile dans ettim. Türkiye’de dansa alaka ne yazık ki az. Tango yapan yalnızca bin çift var. Dansın Türkiye’de yaygınlaşması gerekli.”

 

(Hürriyet)

Sesler Hazinesi’nden bir Tango demeti

Geçen cumartesi akşamı, 120 sene önce İstanbul’un Kadıköy mahalleninde yapılan Notre Dame du Rosaire Kilisesi’ne yolum düştü. Yıllarca boş kaldığı için hasar gören bu güzel yapı, Kadıköy Belediyesi tarafından restore edilmiş ve 2014’te Yeldeğirmeni Sanat Merkezi isimiyle yine hayat bulmuştu. 28 Kasım’da, opera sanatçısı Niyazi Can vermez’in kurduğu Sesler Hazinesi Orkestrası’nın konserini dinlemek için gittiğim daha önceki kilisenin mimarisine ve atmosferine hayran oldum.

İstanbullu sanatseverlerin pek çoğu Sesler Hazinesi’nin varlığından haberdar. Çünkü bu başarılı orkestra, 2008’den bu yana opera sanatını halka tanıtmak, sevdirmek için değişik sahnelerde konserler veriyor. Bu anlatımlı konserlerde yalnızca müziğin keyfine varmıyorsunuz, dinlediğiniz yapıtlar ve onların yaratıldığı dönemler ile ilgili da bilgi sahibi oluyorsunuz. Müziğin gücü, sanatçıların sıcaklığı ve samimiyeti ile birleşince unutulmaz dakikalar yaşamanız kaçınılmaz oluyor.

28 Kasım akşamının da, Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’ni tek bir boş koltuk kalmamacasına dolduran İstanbulluların belleğinden kolay kolay silinmeyeceğini düşünüyorum. Zira Sesler Hazinesi’nin, hepsi de İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçısı olan solistleri bariton Niyazi Can vermez, tenor Mehmet Salkım, soprano Pınar Temizel Çulha ve mezzo-soprano Özlem Abacı, aşkın, tutkunun müziği Tango’nun tarihini bu müzik türünün birbirinden güzel örnekleri eşliğinde gözlerimizin önüne serdiler. Tabii ki piyanist Onur Işıkman, kemancı Elif Eglar, çellist Arzu Miral, kontrbasçı Şeyda Bulut ve perküsyonda İlkay Nişancı’nın eşliğinde yaptılar bunu.

Sesler Hazinesi’nin repertuarında Tango’nun “La Cumparsita”, “Oblivion”, “Milonga Del Trovator”, “Esperanza” gibi klasikleşmiş örneklerinin yanında Fehmi Ege, Necip Celal Andel gibi Türk Tango bestecilerinin şarkıları da vardı. Bir takım parçalarda dansçılar Pınar Cum ile Kemal Aksoy da Sesler Hazinesi solistlerine eşlik etti.

1800’lü senelerin nihayetinde Arjantin’de doğan Tango, etkileyici bir müzik türü. Zira yaşanmışlığın, acıların, duyguların üzerinde yükseldi. Dünyanın değişik köşelerinden, hayata yine başlamak umuduyla Güney Amerika’ya göç eden fakir ve kederli insanların beraberlerinde getirdikleri ezgiler, Tango’nun çekirdeğini oluşturdu. Buenos Aires’in fukara mahalleleri ile genelevlerinde hızla dağılan Tango, Almanya’da buluş edilen ve görüntü bakımından akordeonu andıran ‘bandoneon’un Güney Amerika sahillerine erişmesiyle beraber o alışılageldik, kendine has tınısına kavuştu.

İcracılarının hayat tarzını yansıtan argo kelimelerle dolu güfteleri yüzünden uzun vakit aşağılanan, ötelenen Tango, vakit içinde değişti, gelişti. Akabinde saygınlık kazandı ve dünyaya dağıldı. Farklı coğrafyalarda yeni biçimler kazandı, fark dillerin ve enstrümanların tesiriyle zenginleşti. Bir de Astor Piazzola gibi unutulmaz bir bestekar kazandırdı müzik tarihine.

Gün geldi, bu müzik türünün yolu yaşadığımız topraklara da düştü. Necdet Koyutürk, Fehmi Ege gibi besteciler, unutulmaz Türkçe Tango şarkılarına imzaladılar.

 

(Taraf)

Son Tango

Arjantin’de, cunta döneminde geçen bir aşk hikâyesini anlatan Ankara Devlet Tiyatrosu’nun yeni oyunu Son Tango, Akün Sahnesi’nde prömiyer yaptı.

Ankara Devlet Tiyatrosu, bu sezonun yeni oyunu ‘Son Tango’ ile seyirci karşısına çıktı. Müzik ve danslarını zengin oyuncu kadrosu ile birleştiren oyun cuma günü Akün Sahnesi’nde prömiyer yaptı. ‘Son Tango’ tiyotroseverlerden tam not aldı.
Özcan Özer’in yazdığı oyunu, seyircilerin Kiraz Mevsimi dizisiyle de yakından tandığı Hakan Çimenser yönetiyor. Usta tiyatrocu Mithat Erdemli’nin yardımcı yönetmen olarak bulunduğu oyun, cunta döneminde Arjantin’de geçen bir aşk hikâyesini anlatıyor. Yönetmen Hakan Çimenser, yapıtla alakalı olarak şunları söylüyor:
“Arjantin’de geçen ve tango ağırlıklı bir oyun. Pedro ve Maria arasındaki aşkı anlatıyor. Bir de Jose diye bir karakter var. Jose kadın tüccarı fakat öyle olduğu bir müddet sonra ortaya çıkıyor. Oyunda Pedro ve Maria arasındaki ilişkiye dış dünyanın çeşitli unsurlarının nasıl müdahale ettiğini görüyoruz. Kapitalizmin, şu andaki ve geçmişteki süreçte insanların kendi dünyalarıyla alakalı nasıl yanılsamalar yarattığını, insanın içindeki aşk duygusu gibi duyguları nasıl etkilediğini görüyoruz.”

 

EMEĞİN KARŞILIĞI ALKIŞ

İKİ perde ve takriben iki saat süren oyunun şarkılar, danslar ve tangolardan oluştuğunu söyleyen yönetmen Hakan Çimenser, oyunun hazırlık süreciyle alakalı olarak da şunları ifade etti:
“Oyunda çağdaş dansçılar, tango dansçıları ve tiyatro oyuncuları var. Herkes dans ediyor ve şarkı söylüyor. Ülke dışındaki oyunlarla aynı ayarda bir şey yaptık. Zor bir süreç oldu. Bu tür oyunların üç ay müddeti var. Biz iki ayda çıkardık. İnsan bir şeye uzun bir emek harcıyor. O emeğin tek karşılığı ise izleyici ve alkış. Çok canlı, heyecanlı ve ayakta duran bir oyun oldu. Allahın izniyle insanlar izlemeye gelirler.”

 

(Hürriyet)

Tango da dünya kültür mirası

UNESCO Arjantin kökenli tango dansı ve müziğini dünya kültürünün bir parçası ilan etti.

BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Arjantin kökenli tango dansı ve müziğini dünya kültürünün bir parçası ilan etti. UNESCO'nun 24 üyeli Hükümetler Arası Kültürel Miras Komitesi, tango dansı ve müziğini, insanlık için koruma altına alınmaya değer gelenekler arasına aldı.

Arjantin'in özerk kenti Buenos Aires'in Kültür Bakanı Hernan Lombardi, UNESCO'nun, 1800'lü yılların sonunda Buenos Aires'te bir dans türü olarak ortaya çıkan tangoyu listeye alma kararından çok gurur duyduklarını belirtti.

Tangonun doğduğu yerler olan Arjantin ve Uruguay bu karar sonucunda dansın korunması için özel bir fon alabilecek. Özerk şehir, Buenos Aires'in Kültür Bakanı Hernan Lombardi ise bu karar sonucunda çok gururlu olduklarını, bu kararın dünyadaki tango geleneğini yaymaya yardımcı olmasını ümit ettiklerini söyledi. Ayrıca Lombardi "Tango yönünü tutkuya çevirmiş bir dans." dedi.

Avrupa, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri'nde de popüler olan tangonun doğuşu Buenos Aires ve Uruguay Montevideo'da 1800'lü yıllara rastlıyor.

Arjantin ve Uruguay'ın arası ünlü tango şarkıcısı Carlos Gardel'in doğum yeri tartışmaları yüzünden uzun süredir açıktı. İki ülke bu tartışmaları geçen yıl bir kenara bıraktı ve tangoyu Unesco'nun "insanlığın somut olmayan kültürel mirası" listesine dahil ettirebilmek için güçlerini birleştirdi.

Tango İle Meme Kanserine Dikkat Çektiler

Muğla’nın Fethiye kazasında tertip eden etkinlikte meme kanserine dikkat çekmek için tango ile farkındalık oluşturuldu.
Geçtiğimiz 22 Nisan tarihinde göğüs kanseri olduğunu öğrenen ve erken teşhis ile kanseri yenmek için mücadele eden Nural Yılmaz’ın da katıldığı etkinlikte meme kanseri anlatılıp tango gerçekleştirildi. Antalya’dan uzman doktorlar Ali Özlük ve Harun Şimşek ile Fethiye Devlet Hastanesinden onkoloji uzmanı Uğur Muslu’nunda konuşmacı olarak katıldığı etkinlikte suallerde yanıtlandırıldı.
Uzmanlar meme kanserinde erken teşhis’in ehemmiyetine dikkat çekip kadınların düzenli olarak bu konudaki sıhhat kontrollerini yaptırmalarını istedi. Toplantıda yapılan konuşmaların hemen peşinden etkinliğe katılanlar müzik eşliğinde tango yaparak meme kanserine karşı dikkat çekti.

Tango öğreniyoruz

Mart'ta Tango Öğreniyoruz!

Günlük rutinden uzaklaşmak, kendinizi özel hissetmek, yeteneklerinizi keşfetmek, farklı, heyecanlı ve eğlenceli bir sosyal hayata kavuşmak için tango dersimiz sizleri bekliyor!

Program ortaklarımızdan Dansorium Dans Okulu ile birlikte gerçekleştireceğimiz tango dersimizde, aşkın, neşenin ve tutkunun dansı tangoya ilk adımınızı atabilirsiniz.

Size özel indirimli fiyatla sınırlı sayıda üyemizin katılabileceği tango dersimizi kaçırmayın. Mart ayında kendinizi ve hayatınızı değiştirmek için keyifli bir adım atın!

Tarih : 16 Mart Cumartesi
Saat : 18:30 - 20:00
Yer : Mecidiyeköy/ İstanbul
Web adresi : www.tangodans.com

Grup bilmem ne üyelerine özel indirimli fiyat: 100 TL

Tango yap, kalbini koru

Bu dans kalp hastalarına moral veriyor...

İtalya'da yapılan bir araştırmaya göre tango yapmak kalp hastalıklarına iyi geliyor

110 kalp hastası ile yapılan araştırma tangonun bisiklete binmek ya da her gün düzenli yürüyüş yapmak kadar faydalı olduğunu gösterdi. Tango kalp hastalarına moral veriyor, düzenli uyumalarını da sağlıyor.

Tango, Cumhuriyetimizin Müziği

1800'lü senelerin ortaları.. Heinrich Band isimli bir enstrüman satıcısı, büyük şehirlerin büyük kiliselerinden başka yerde yapılması ve çalınması olası olmayan o devasa borulu orglarla icra edilen dini müziği, Bach'ı sözgelişi köylere kadar götürmenin yollarını aramış. Arayan bulur. O devasa org borularını küçücük yapıp iki kutunun içine yerleştirmiş. İki kutuyu da tıpkı bir körük gibi, cilt ile birleştirmiş. Kutular iki bileklikle kollara bağlı. Açılınca hava çekiyor, kapatınca üflüyor. Her boruyu açıp kapayan düğmelere de iki taraftaki on parmak kumanda ediyor.


Adamın isminden "Bandoneon" demişler çalgıya.. Almanya'dan İtalya'ya dağılmış.. Sonra savaşlar, karanlık Avrupa.. Göç başlamış.. Alman ve İtalyanlar, Arjantin'e gitmişler. Giderken çalgılarını da götürmüşler..
Oradaki yerli halk.. Yerli müzik.. İtalyanların Napolitenleri, Almanların marş tempolu melodileri birbirine karışmış ve ritmik Arjantin Ulusal Müziği doğmuş.. Tango!.. Ve de o ritmle yapılan ayni isimi taşıyan dans, bir çılgınlık halinde dünyaya dağılmış.. Hani Bernard Show'nun ilk gördüğünde "Tamam fakat, neden ayakta" dediği dans!.
Bu sırada Avrupa'da tertemiz bir Cumhuriyet doğuyor.. İsiminin başında Türkiye var..


Genç Türkiye Cumhuriyeti sanatın her dalında atılım yapma azminde.. Müzik en başta.. Tek sesli alaturkanın yanına hızla çok sesli müzik ilave etmeli.. Bunu konservatuarlar, konser salonları ile halka yaymak kolay değil.. Yüzlerce sene ister.. Daha kolay yol, popüler müzik..
Cumhuriyet'in sembolü o vakit, Cumhuriyet Bayramı geceleri, Anadolu Kasabalarına kadar dağılan Cumhuriyet Baloları.. Bu balolarda dans ediyor insanlar.. Sıradan insanlar.. Kasabalılar.. Tango yapıyorlar.. Arjantin tangoları tabii..
Sene 1928.. Necip Celal, ilk Türk Tangosu Mazi'yi yazıyor.. 1932'de Seyyan Hanım taş plağa okuyor. Ankara Radyosu çalmaya başlıyor.. Dinleyen genç kızlar, sözleri radyodan çıkarıp defterlerine not ediyor, okulda arkadaşlarına veriyorlar.
"Mazi kalbimde bir yaradır Bahtım saçlarımdan karadır Beni ara ara ağlatan
İşte bu hazin anıdır"


İlk Türk tangosu gençlerin dilinden düşmez oluyor. Gramofonu olan her hanede bu plak var, artık.
O hanede toplananlar plağa eşlik ediyorlar.. Türkiye Cumhuriyeti halkı, Necip Celal'in hemen peşinden Secaettin Tanyerli'nin tangolarıyla, çok sesli müzik söylemeye ve dinlemeye başlıyor.. Köylere kadar.

Olağanüstü keyifli, neşeli ve heyecanlı bir konserdi izlediğimiz pazartesi gecesi Süreyya'da.. Tango Akşamı'nı iki müzik gurubu birleşerek gerçekleştirmişlerdi. Birisi benim canlarım, "Evlatlar" dediğim, dünya çapında milli gururumuz Borusan Kuartet.. Öteki, ilk kez duyduğum ve izlediğim Band- O- Neon Gran Orquesta Tipica de Tango!. Bu ikincisi Avrupa'nın yegane Tango Orkestrası.. Merkezi Viyana, fakat her milletten insan var. Arjantin Kültür Bakanlığı gurubu "Özgün Arjantin Tangosu'nu Arjantin dışında en iyi icra eden topluluk" duyuru etmiş onları. Öylesi..


Kurucusu bir Türk.. Ertuğrul Sevsay.. Viyana Üniversitesi Müzik Bölümü öğretim azalarından.. Çağrılı olarak gittiği Arjantin'de tango kültürüne merak sarmış.. Bunun yalnızca bir müzik değil, bir hayat tarzı, bir felsefe olduğunu hissetmiş. Kendisini tango araştırmalarına vermiş ve bu gurubu kurmuş 1995'te.. İlk Birinci Kemancısı inanmazsınız, bugün Borusan Kuartet'in Birinci Kemancısı Esen Kıvrak.. Mükemmel konseri, zaman zaman araya girerek sunan ve yazıma giriş yaptığım bilgilerin çoğunu anlatan Sevsay, "Arjantin Tangosu, bir ülkenin, gittikçe bir kıtanın, hem de dünyanın hayatını etkilediği için, Unesco tarafından "Dünya Kültür Kalıtı" duyuru edildi. Türk halkını çok sesli müzikle tanıştıran ve hayat tarzına büyük katkılar yapan Türk Tangosu da "Dünya Kültür Kalıtı" olmalıdır. Bu yüzden dünyayı dolaşırken, Türk Tangosu'nu da salt çalıyor ve tanıtıyoruz" diye konuştu.
Sonra bitirdi..
"Tango, cumhuriyetimizin müziğidir!."

 

Hem de nasıl haklı biliyor musunuz?.
1945 yılı yazında başladım, Manyas'ın Çavuşköyü'ne gitmeye.. Babaanneme.. Köyün tek gramofonu bizdeydi o zaman.. İki gecede bir köyün delikanlıları, kızları bizim bahçede toplanırlardı.. Bin uydurma sebep ile.. Bizim oralarda kaç- göç yoktur ya.. Mısır soyma uydurma sebepti sözgelimi.. Gece yarısına doğru işler biter, başından beri kenarda çalan ve onlara eşlik eden gramofona bu kez tangolar konur ve dans başlardı.. Benim işim gramofonun başında durmak ve plağı döndüren zembereği kuran kolu çevirmekti, iyi bilirim.
1955 yazında, lise birde gittiğimiz köyde, hayatımın ilk dansını işte o Seyyan Hanım'ın taş plağı ile ettim.. "Mazi kalbimde bir yaradır.." Dans ederken, köyün kızları koro halinde Seyyan Hanıma eşlik ediyorlardı.. Bütün tangoları ezber biliyorlardı zira..Konserin ilk bölümünde benim kuartetim, modern tangonun en büyüğü Astor Piazzola'nın Dört Mevsimi'ni seslendirdi. Usta, her mevsime ayrı sazla girmiş. İlkbahar'ı birinci keman Esen açtı. Yaz'ı viyolada Efdal, güzü çellosu ile Çağ ve kışı ikinci keman Olgu.. Bilhassa o en romantik hüznü anlatan Güz'a bayıldım.
İkinci yarıya Sevsay ve arkadaşları da katıldı. Sahne kalabalıklaştı ve Sevsay örneklerle tango tarihini anlattı. Türk tangoları ile sahneye eğitimine İstanbul Konservatuarında başlayıp, Viyana'da devam eden ve hali hazırda orda yaşayan Bağdasar Bayvertyan geldi. Bir "Mazi" söyledi ve salonu yıktı.
Program Tango gecelerinin vazgeçilmesi La Comparsita ile bitirdi ama, o seyirciye yeter mi?. Alkış.. Kıyamet.. Bağdasar bir daha geldi.. Bu defa Secaattin Tanyerli ve onun unutulmazı..


"Kemanımla sana bir ses verebilseydim şayet.."
Baktım bütün salon eşlik ediyor.. Sadece benim yaşımdakiler değil.. Gençler de..
Sevsay'a hak verdim. Tango can vermez..
Çünkü o sadece bir müzik değil, bir yaşam tarzıdır!..
Tango, Cumhuriyetimin müziğidir!.

 

(Sabah - Hıncal Uluç)

Tangonun Kralları Adanalıları büyüledi

Yaşları 69 ile 82 farklılık gösteren 8 müzisyenin oluşturduğu Arjantin'in tanınmış grubu Los Reyes Del Tango, Casa De La Danza Dans Hanesi'nin çağrısı üzerine Adana'da muhteşem bir konser verdi

'Tangonun Kralları' denilen Arjantin'in ünlü tango orkestrası Los Reyes Del Tango, Adana'da muhteşem bir konser verdi. Casa De La Danza Dans Hanesi'nin çağrısı üzerine İstanbul'da vereceği konser öncesi Adana'ya gelen grup hayranlarına unutulmaz bir gece yaşattı. Yaşar Kemal Kültür Merkezi'nde onlarca tango tutkununun izlediği gece görülmeye değerdi.

 

(Sabah)

Yardım için Tango

Türkiye’deki ilk konserini Ankara’da veren La Juan D’Arienzo Tango Orkestrası, MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI Şura Salonu’nda sahne aldı.

Konseri, Arjantin’in Ankara Büyükelçisi Juan Jose Arcuri, Devlet Opera ve Balesi daha önceki Genel Müdürü Rengim Gökmen’in de aralarında bulunduğu çok sayıda çağrılı izledi.
İki bölümden oluşan konserde La Juan D’Arienzo Orkestrası’na, çoğunluğu Ankara’dan olmak üzere tangocular da danslarıyla eşlik etti. Facundo Lazzari’nin idarenindeki orkestrada piyanoda Pablo Valle, kontrabasta Emilio Longo, bandoneonlarda Facunda Lazzari, Ricardo Badaracco, Nicolas Tognola, Adolfo Trepiana, kemanlarda ise Pablo Ginzburg, Sebastian Frasson, Octavio Bianchi, Emilio Pagano dinleyici karşısına çıktı.


Geliri, meme kanserli kadınların müzik çalışmalarına aktarılan konserde orkestraya; Burçin Aktaş-Aydın Arslan, Nilüfer Taşkan-Serhat Yarangümelioğlu, Berkil Kübra Badem-Yalçın Badem, Ayşe Karaoğlu-Mert Moran, Feyza Çelik Orbay-Koray Orbay da, danslarıyla eşlik etti.

1. Istanbul Tango Ritual 2006

2006-11-08 Çarşanba 2006-11-12 Pazar günleri arası.

eğitmenler

Fabián Salas y Carolina del Rivero
Mariano 'Chicho' Frúmboli
Esteban Moreno y Claudia Codega
Ezequiel Paludi y Geraldine Paludi
Christian Márquez y Virginia Gómez

müzik

Otros Aires

DJler

Sergio Chiaverini
Melin Yuna
Selim Yuna
Serdar Sungar

1. Tango in Turkey Festival 2004

2004-06-16 Çarşamba 2004-06-20 Pazar günleri arasında düzenlendi.


eğitmenler

Ezequiel Paludi y Sabrina Masso
Mauricio Castro y Carla Marano
Adrián Veredice y Alejandra Hobert
Enrique Macana y Guillermo Macana
Daniel Carlsson y Jessica Carlsson
Aris Negrosol y Roxina Villegas
Aydogan Arkis y Sule Arkis

2. Istanbul Tango Ritual 2007

2007-11-07 Çarşanba 2007-11-11 Pazar günleri arasında düzenlendi.

Eğitmenler

Fabián Salas y Carolina del Rivero
Julio Balmaceda y Corina de la Rosa
Esteban Moreno y Claudia Codega
Christian Márquez y Virginia Gómez
Andrés Sautel y María Celeste Medina

Müzik

Orchestra Silencio

DJler
Serdar Sungar
Figen Moran

2. Tango in Turkey Festival 2005

2005-06-30 Perşembe 2005-07-03 Pazar günleri arasında düzenlendi.

eğitmenler

Adrián Veredice y Alejandra Hobert
Pablo Villarraza y Dana Frigoli
Pablo Inza y Moira Castellano

DJler

Aydogan Arkis

3. International Istanbul Tango Festival

2006-07-06 Perşembe 2006-07-09 Pazar günleri arasında düzenlendi.

eğitmenler

Sebastián Arce y Mariana Montes
Adrián Veredice y Alejandra Hobert
Pablo Villarraza y Dana Frigoli
Pablo Inza y Moira Castellano

müzik

Orquesta del Mediterraneo

DJler

Aydogan Arkis
Chris Jordan
Ivo Parushev

3. Istanbul Tango Ritual 2008

2008-11-05 Çarşamba 2008-11-09 Pazar günleri arasında düzenlendi.

Eğitmenler

Julio Balmaceda y Corina de la Rosa
Esteban Moreno y Claudia Codega
Javier Rodríguez y Andrea Missé
Horacio Godoy y Cecilia García
Christian Márquez y Virginia Gómez
Pablo Rodríguez y Noelia Hurtado

Müzik

Oko Tango Quartet

DJler

Horacio Godoy
Esteban Moreno
Serdar Sungar
Aykut Dokur
Figen Moran

4. International Istanbul Tango Festival

2007-07-05 Perşembe 2007-07-08 Pazar günleri arasında düzenlendi.

Eğitmenler

Sebastián Arce y Mariana Montes
Damian Rosenthal y Céline Ruiz
Adrián Veredice y Alejandra Hobert
Pablo Villarraza y Dana Frigoli

Müzik

Orquesta Tango+ (Traditional - Nuevo)
Orquesta Istanbul Academia Project (Electronico)

DJler

Ivo Parushev
Aydogan Arkis
Manuk Colakyan

4. Istanbul Tango Ritual 2009

2009-11-04 Çarşamba 2009-11-08 Pazar günleri arasında düzenlendi.

Eğitmenler

Fabian Salas y Maria Paz Giorga
Esteban Moreno y Claudia Codega
Horacio Godoy y Cecilia Berra
Christian Márquez y Virginia Gómez
Federico Naveira y Inés Muzzopappa

DJler

Horacio Godoy

5. International Istanbul Tango Festival 2008

2008-07-03 Perşembe 2008-07-06 Pazar günleri arasında düzenlendi.

Eğitmenler

Mariano 'Chicho' Frúmboli y Juana Sepulveda
Sebastián Arce y Mariana Montes
Adrián Veredice y Alejandra Hobert
Pablo Villarraza y Dana Frigoli
Damian Rosenthal y Céline Ruiz

Müzik

Istanbul Academia Project

DJler

Manuk Colakyan
Michael Lavocah
Ivo Parushev
Kerem Or

6. International Istanbul Tango Festival 2009


2009-07-02 Perşembe 2009-07-05 Pazar tarihleri arasında düzenlendi.

Eğitmenler

Mariano 'Chicho' Frúmboli y Juana Sepulveda
Sebastián Arce y Mariana Montes
Adrián Veredice y Alejandra Hobert
Damian Rosenthal y Céline Ruiz
Gastón Torelli y Moira Castellano

Müzik

Istanbul Academia Project

DJler

Ivo Parushev
The "El Greco"
Manuk Colakyan
Utku Kuley (TR)

6. Uluslararası İstanbul Tango Festivali 2 – 5 Temmuz 2009

1001 Direk Sarnici (MS 330′da Roma Senatörü Filoksenus yaptırmıştır)
Adile Sultan Palace (Sultan Abdulaziz tarafından1856′da yaptırılmıştır)
Tarihi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi bahçesi
Historical Dalyan Club ( 1800′lerde rahibe okulu olarak yaptırılmıştır )

Mariano “Chicho” Frumboli – Juana Sepulveda
Sebastian Arce – Mariana Montes
Adrian Veredice – Alejandra Hobert
Celine Ruiz – Damian Rosenthal
Gaston Torelli – Moira Castellano

Orkestralar
Istanbul Academia Project ( Alternatif / Electronik )
Orquesta Mediterraneo ( Klasik )
DJler
Ivo Parushev ( Bulgaristan – İsviçre )
Manuk Çolakyan ( ABD )
Theo “El Greco” ( İtalya )

Alt Kategoriler

Alt Kategoriler

TangoDANS Mecidiyeköy
Uysal Sokak Ali Meriç İş Merkezi No:1 K:2 D:10
Mecidiyeköy, Şişli, İstanbul
0 538 813 35 47
TangoDANS Marmaris
Ulusal Egemenlik Cad, Kat 3 No:4 Taşlık Center Marmaris, Muğla
0543 669 20 27
Tango Haber
TangoDANS Bakırköy
Zeytinlik, Halkçı Sk. No.30 D:4.Kat
Bakırköy / İstanbul
0538 813 35 47
WhatsAppWhatsApp Bilgi Hattı