Bilgi

Arjantin Tango nun Serüveni

Tango sözcüğünün dilbilimde kesin bir kökeni yoktur. “TANGO” adının, Afrika tamtamlarının çıkardığı "tan-go" seslerinden ya da Latince dokunmak anlamına gelen "tangere" fiilinden türediği sanılmaktadır. Tango kelimesi aynı zamanda Latin Amerika'da çok geniş bir siyahi topluluk tarafından kullanılmaya başlandı.

1800'lü yıllarda işçi sınıfından birçok kişi, büyük umutlarla Fransa’dan, İtalya’dan, Macaristan’dan, İspanya’dan ve Portekiz’den; Güney Amerika'ya göç etmiştir. Yabancı oldukları bir kıtada yaşanan, başta ekonomik ve sosyal sıkıntılar, beraberinde hayal kırıklıklarını getirmiştir.

tangonun serüveni

Bu hayal kırıklıkları, geleceğe ait büyük umutlar ve geçmişten getirilen kültürle, harmanlanarak Tango müziğini oluşturmaya başlamıştır.

Tango, Buenos Aires’de, o dönem alt sınıf olarak adlandırılan, fakir ve en temel sosyal haklardan bile yararlanamayan, bu insanlar tarafından yaratılmıştır. Böylece belirgin bir şekilde 1865 ile 1880 arası ortaya çıkan Tango müziği, içerisinde hırçınlık, asilik, küstahlık gibi bazı duygular ile kalp kırıklıkları ve paramparça olan hayaller neticesinde melonkoliyi taşır. Eşlerini, çocuklarını, yani ailelerini geçmişte bırakarak tek başlarına bu yabancı topraklara gelen göçmenler, doğal olarak erkek nüfusunun arttırmasına ve cinsiyetler arası büyük bir sayı farkı oluşmasına neden olmuştur. Boenos Aires’deki kadın nüfusunun bu azlığı, beraberinde fahişeliği gelişen bir endüstri haline getirmiştir. Böylelikle genelevler artarak kısa sürede işçi sınıfının eğlence mekanları halini almıştır. Bu mekanlarda da kadın sayısının az olması kapılarda uzun kuyruklar oluşmasına neden olurken, sırada bekleyen erkekleri eğlendirmek için küçük Tango müzik grupları çalıştırılmaya başlanmıştır. Genelev mekanları fakir kesimin yanı sıra orta ve daha üst kesimin de uğrak yeri olmuş her iki kültür burada birbirlerini tanımıştır. Böylelikle alt kesimin sokakta yarattığı Tango üst kesim tarafından bu mekanlarda tanınmıştır.

Tangonun müziksel kökeninde; İspanyol dans figürleriyle şekillenen ve Küba müziği ile harmanlanan “HABANERA”, dönemin Arjantin’li zencilerine ait “MILONGA” ve yine İspanyol asıllı “TANGO ANDALUZ” vardır.

Tango, alt kesime ait olması ve genelevlerde yayılması sebebiyle uzun süre ahlaka aykırı bulunmuştur.

Bu dönemde kadınlar için dövüşen ve yine onlarla iyi dans edebilmek için birbirleriyle dans pratiği yapan erkekler vardır. “Compadre” veya “Compadrito”adı verilen bu kabadayı tipilemelerinin eğlence anlayışı “şarap” ile “cana" (bir tür şeker kamışı rakısı) içip, şarkı söylemek ve dans etmektir.

tangonun serüveni

Arjantin Tango, Avrupa’ya 20.yüzyılın başlarında, gemilerle Fransa’ya, gelen Arjantin’li tangocular tarafından taşınmıştır. Öncelikle yine alt kesimlerce sevilip yayılan Tango zamanla üst kesimlerde de beğenilmeye başlar. Ancak Arjantin’deki stil ile Avrupa’da yapılması hoş karşılanmamış ve modernleştirme adı altında sadeleştirilmiştir. Böylelikle “Avrupa Tango”’su ortaya çıkmış, kısa sürede diğer Avrupa ülkelerine de yayılmıştır.

Bu dönemden sonra, özellikle Paris’lilerin bu dansa olan ilgisi sayesinde Tango, Arjantin sosyetesinde de değer kazanmıştır. İlk kez 1917 yılında Carlos Gardel’in smokin giyerek, her türlü argo ve erotizmden uzak sözlerle tango söylemesi, müziğin üst kesimlerce değer kazanmasını hızlandırmıştır. Avrupanın ilk tango çılgınlığı Paris'ten sonra Londra, Berlin ve diğer başkentlere sıçradı. 1913'lerin sonlarına doğru, bu dans New York'u ve Finlandiya'yı da etkisi altına aldı.

Buenos Aires’te Tangonun üst kesimlerce de benimsenmesi ve dünyayı etkileyecek bir akım halini alması 1920 ile 1940 arasıdır. Bu dönem Tango’nun altın çağı olarak nitelendirilir. Artık Tango kendi içinde biraz daha yumuşayarak, Salon Tangosu halini almıştır.

İkinci Dünya Savaşı’na kadar zirvede olan tango, bu dönemden sonra, politik nedenlerle gerilemeye başlar. Özellikle de 1955 yılında Juan Domingo Peron’un askeri darbeyle devrilmesi ve ardından birbirini izleyen askeri darbeler neticesinde dans salonları kapatılmış, dans etmek yasaklanmıştır.

1983’de, Arjantin’de askeri junta ortadan kalkmış ve böylece tango, Buenos Aires’e eski görkemiyle geri dönmüştür. Astor Piazzolla’nın müzikte başlattığı, ve kısa sürede dansa da yansıyan yenilikçi akım, Tangoya büyük bir zenginlik kazandırmıştır.

Türkiye'de de Cumhuriyetin ilanı ile oluşan çok sesli müzik gelişimi ile, Tango sevilmiş ve yayılmıştır. Necip Celal, Fehmi Ege ve Necdet Koyutürk pek çok tango besteleyerek Tango'nun Türkiye'de sevilmesi ve yayılmasını sağlamışlardır. Tangonun bu ithal versiyonları daha az vücut teması esasına dayalıydı (Ballroom Tango) ama bununla beraber pek çokları için hala şok edici idi. Profesyonel dansçılardan oluşan Tango dans grupları da, çeşitli ülkelerde yaptıkları koreografik şovlarla Tango müziğini ve dansını daha fazla tanıtmış ve dünyaya yeniden sevdirmişlerdir.

Bir zamanların ayıplanan ve hor görülen dansı, artık günümüzde ışıltılı dans salonlarında uygulanan, nezih bir eğlence halini almıştır.

Pilates Kursu

Pilates Kursu kadıköyPilates Kursu Nedir ?

Joseph Pilates’in "kontroloji" adını verdiği metodu, zihin ve beden bütünlüğü öngören denge nefes ve hareket sistemlerinin bir sentezidir. Eklem ve kemikleri hayat boyu korumak için kas güçlendiren, esneten ve özellikle içsel karın kaslarının kuvvetlendirilmesi esasına dayanan bir sistemdir.

Joseph Pilates, egzersizlerini şöyle tanımlamıştı:

"Sadece üç derste farkı hissedecek, on derste farkı görecek ve 20 derste tamamen farklı bir vücuda sahip olacaksınız".

Pilates egzersizlerinin amacı; karın ve sırt bölgelerini eşit oranda güçlendirip, vücudumuzun üst kısmında sağlam bir iskelet oluşturmaktır.  Pilatese göre vücut merkezi, derindeki kaslarla bel kemiğine en yakın kaslardan oluşur. Klasik egzersizlerde zayıf kaslar zayıflama, güçlü kaslar güçlenme eğilimindedir. Bu da dengesiz adale yapısına, kronik bel ağrısı ve sakatlıklara yol açabilir. Pilates’te kas yapısı bir bütün haline getirilir. Kilo vermeseniz de ince görünürsünüz. Sakatlanmaları zorlaşır. Dayanıklılık artar, metabolizma hızlanır.

Her 10 kişiden 8′i, yaşamının bir döneminde, iskelet ve kas sistemi sorununun etkisi altında kalıyor. Omurganın düzgün kullanılmadığı, vücut dengesinin bozuk olduğu oturuş şekilleri, duruş bozuklukları, yanlış oturuş pozisyonlarında uzun süre kalınması ve tekrarlanan hareketler; kaslarda gerilme, yorgunluk ve stres giderek ağrılı kas spazmlarına yol açıyor. Sonucunda kişilerde sırt ve boyun ağrıları şikayetleri ortaya çıkıyor.
Dikkat Edilmesi Gerekilen Noktalar :

1. Pilates'e başlamadan önce kişiye Postür analizi yapılarak, varsa duruş bozuklukları tespit edildikten sonra kişiye özgü program dizaynı yapılmalıdır.

2. Pilates mutlaka uzman eğitmen eşliğinde yapılması gereken bir metottur.

3. Aletli Pilates'e başlamadan önce kişi nefes tekniklerini ve Powerhouse ( karın - merkez bölge ) kaslarını nasıl kullanması gerektiğini Mat üzerinde yapılan birkaç ders ile Aletli Pilates'e hazırlanmalıdır.
Pilates'in Faydaları :

Duruş Bozuklukları :  Duruş bozuklukları, kişinin omurgasındaki bozukluktur. Bunlar Skolyoz,  kifoz ve lordoz yada ayak bileklerinde içe yada dışa doğru basma ve kemiğin çıkık olması olarak karşımıza çıkar.

- Pilates, günlük hayatta kullanmadığınız güçsüz kasları da çalıştırarak Omurganızı güçlendirir.

- Pilates egzersizleriyle duruşunuz düzelir ve dik durmanızı sağlar. Bu da çoğu zaman masa başında çalışan kişilerin duruş bozukluklarından dolayı meydana gelen sırt ve bel ağrılarını tamamen ortadan kaldırır.

- Bel fıtığı gibi mekanik problemleri olanlara kesinlikle tavsiye edilir.
Altı Pilates Prensibi

1. Konsantrasyon:
Pilates yaparken hareketlere yoğunlaşmak bedenin uyum içinde nasıl çalıştığına ve hangi kasları kullanıp ve hangilerinin kullanılmadığına dikkat etmek gerekmektedir.

2. Kontrol:
Pilates metodunda kontrol için bedenin iyi dinlenmesi ve hareketlerin gösterildiği şekilde uygulanması olası sakatlıkların önlenmesi gerekir.

3. Merkezleme:
Pilates metodunda doğru hareket göbek, bel, ve kalça çevresidir. iç organları ve omurgayı yerinde tutan kas sistemlerini içerir. Merkezleme esnemeyi ve uzamayı sağlar.

4. Akıcı Hareket:
Hareket acele edilmeden her noktadan tek, tek geçerek ama aynı zamanda hiç duraksamayarak yapılmalıdır.

5. Kesinlik:
Hareket belirsizce değil tam yapılmalıdır. Hareketler birbiri ile koordineli olmalıdır.

6. Nefes:
Nefes alıp verme panik olmadan sırtın arkasına ve altına derin nefes alıp bütün nefesi tamamıyla dışarı üflemek yoluyla olmalıdır. Böylece yapılan nefes verme hareketinde kanımızı tamamen temizlemiş oluruz.

Pilates kursu İstanbul Kadıköy Kazasker'de ki Salonumuzda Pilates Stüdio Hizmetinizde..

Salsa Kursu

Salsa Kursumuz Latin Amerika stili salsa ağırlıklı olmak üzere Bachata ve Chacha içerir. Derslerimize rahat kıyafetlerle, temiz spor ayakkabı veya özel dans ayakkabıları ile gelmeniz uygun olacaktır. Partner zorunluluğu yoktur. Seviyenize göre katılmak istediğiniz ders ile ilgili tüm bilgiyi sitemizin iletişim kısmından ulaşabilirsiniz veya bizzat salonumuza gelerek bilgi alabilirsiniz.

OKU

Bachata Kursu

Bachata, Dominik kökenli müzik ve dansa verilen isimdir. Yerli dilinde 'acılı aşk şarkısı' manasına geliyor. Biraz bolero, ve daha popüler bir dans olan merengue'nin karışımı. Temel enstrümanı gitar olan ve kökeni 1960'lara dayanan müzik, Juan Luis Guerra'nın 1982 yılında bir Bacheleta albümüyle Grammy Ödülü almasıyla popülerlik kazandı. Temeli ayak adımlarına dayanan dans ise, şu sıralar özellikle Avrupa'da ilgi görüyor

OKU

düğün dansı müzikleri

1 Let's Get It On 1973 Marvin Gaye
 
2 The Rose 1980 Bette Midler
 
3 Love Me Tender 1956 Elvis Presley
 
4 Thank You 1999 Dido
 
5 More Than Words 1990 Extreme
 
6 Building A Mystery 1997 Sarah McLachlan
 
7 It's Only Love 1977 The Beatles
 
8 Let's Stay Together 1972 Al Green
 
9 You're The First, The Last, My Everything 1975 Barry White
 
10 I'll Be There 1970 The Jackson 5
 
11 Nothing Compares 2 U 1990 Sinead O'Connor
 
12 I Got You Babe 1965 Sonny & Cher
 
13 Wicked Game 1989 Chris Isaak
 
14 Wonderful Tonight 1978 Eric Clapton
 
15 Faithfully - 1983 Journey 1964 The Beatles
 
16 And I Love Her - 1964 The Beatles And I Love Her 1979 Cheap Trick
 
17 I Want You To Want Me 1984 George Michael/Wham!
 
18 Careless Whisper 1971 The Carpenters
 
19 Superstar 1971 The Carpenters
 
20 I Will Always Love You 1992 Whitney Houston
 
21 Endless Love 1981 Diana Ross & Lionel Richie
 
22 I Would Die 4 U 1984 Prince
 
23 Always 1987 Atlantic Starr
 
24 That's The Way Love Goes 1993 Janet Jackson
 
25 Maybe I'm Amazed 1970 Paul McCartney
 
26 P.S. I Love You 1964 The Beatles
 
27 Alison 1977 Elvis Costello
 
28 Your Song 1971 Elton John
 
29 Wild Thing 1966 The Troggs
 
30 Feelings 1975 Morris Albert
 
31 Fallin' 2001 Alicia Keys
 
32 Every Little Thing She Does Is Magic 1981 The Police
 
33 I'll Make Love To You 1994 Boyz II Men
 
34 Time After Time 1984 Cyndi Lauper
 
35 This Boy 1964 The Beatles
 
36 Best Of My Love 1977 The Emotions
 
37 She's Got A Way 1971 Billy Joel
 
38 I'd Do Anything For Love (But I Won't Do That) 1993 Meat Loaf
 
39 Three Times A Lady 1978 The Commodores
 
40 It Must Have Been Love 1986 Roxette
 
41 I Just Want To Be Your Everything 1977 Andy Gibb
 
42 First Time Ever I Saw Your Face 1972 Roberta Flack
 
43 Nobody Wants To Be Lonely 2000 Ricky Martin
 
44 Unchained Melody 1965 The Righteous Brothers
 
45 I Need Love 1987 LL Cool J
 
46 Love To Love You Baby 1976 Donna Summer
 
47 I Want To Know What Love Is 1985 Foreigner
 
48 My Heart Will Go On 1997 Celine Dion
 
49 Eternal Flame 1988 The Bangles
 
50 How Do I Live 1997 LeAnn Rimes

51 Baby, I Love Your Way 1976 Peter Frampton
 
52 Hero 2001 Enrique Iglesias
 
53 Roxanne 1978 Sting & The Police
 
54 Tell Me What You See 1965 The Beatles
 
55 I Don't Want To Miss A Thing 2002 Aerosmith
 
56 Here And Now 1989 Luther Vandross
 
57 Don't Speak 1995 No Doubt
 
58 Crazy For You 1987 Madonna
 
59 Stop To Love 1986 Luther Vandross
 
60 Total Eclipse Of The Heart 1983 Bonnie Tyler
 
61 How Deep Is Your Love 1978 The Bee Gees
 
62 Heartbreak Hotel 1956 Elvis Presley
 
63 I'll Follow The Sun 1964 The Beatles
 
64 Open Arms 1982 Journey
 
65 Breathe 1999 Faith Hill
 
66 You're The One That I Want 1978 John Travolta w/ Olivia Newton-John
 
67 Happy Together 1967 The Turtles
 
68 I'll Stand By You 1994 The Pretenders
 
69 You Don't Bring Me Flowers 1979 Barbra Streisand w/ Neil Diamond
 
70 All Out Of Love 1980 Air Supply
 
71 Secret Garden 1995 Bruce Springsteen
 
72 We Belong 1985 Pat Benatar
 
73 Un-break My Heart 1996 Toni Braxton
 
74 I Will 1968 The Beatles
 
75 You're In My Heart 1978 Rod Stewart
 
76 This I Promise You 2000 NSYNC
 
77 Unforgettable 1991 Natalie Cole f/ Nat King Cole
 
78 I'll Be There For You 1989 Bon Jovi
 
79 Girl 1965 The Beatles
 
80 All Cried Out 1986 Lisa Lisa & Cult Jam w/ Full Force
 
81 Iris 1998 Goo Goo Dolls
 
82 More Than A Feeling 1976 Boston
 
83 By Your Side 2000 Sade
 
84 If I Fell 1964 The Beatles
 
85 Love Will Keep Us Together 1975 Captain & Tennille
 
86 Never Tear Us Apart 1988 INXS
 
87 I Feel For You 1984 Chaka Khan
 
88 Alone 1987 Heart
 
89 I Can't Make You Love Me 1991 Bonnie Raitt
 
90 Woman 1981 John Lennon
 
91 Here There And Everywhere 1966 The Beatles
 
92 You Are The Sunshine Of My Life 1973 Stevie Wonder
 
93 (Everything I Do) I Do It For You 1991 Bryan Adams
 
94 You're Still The One 1997 Shania Twain
 
95 You Are So Beautiful 1975 Joe Cocker 96 Always On My Mind 1982 Willie Nelson
 
97 Because You Loved Me 1996 Celine Dion
 
98 Melt With You 1983 Modern English
 
99 Save The Best For Last 1991 Vanessa Williams
 
100 Words Of Love 1964 The Beatles

düğün dansı nasıl yapılır

Dünyada çok popiler olan ve ülkemizde ise son günlerde popilerite sağlayan düğün dansı nasıl oluyor. Evelenecek olan çiftler düğününüz yılın son trendy düğün dansı ile görkem bulsun istiyorsanız, bize danışın.

Düğün Dansı

düğün dansı

Düğün dansınızı muhteşeşm bir Tango gösterisiyle süsleyerek misafirlerinize ve size unutulmaz bir düğün yaşatabilirsiniz...

OKU

Milonguero Stili Tango

Milonguero stili Tango’da çift, göğüslerini birleştiren bir şekilde üst gövdenin hafifçe öne eğik bir konumda (Arjantinlilerin bu duruşa apilado derler) olduğu ve ayakuçları arasında biraz mesafe olan bir duruşta dans ederler. Tutuş genellikle kapalıdır ve bayanın sol omzunun erkeğin sağ omzuna olan mesafesi, bayanın sağ omzunun erkeğin sol omzuna olan mesafesi ile aynıdır. Bayanın sol kolu erkeğin ensesinden aşağıya sarkar.

OKU

Salon Stili tango

Salon stili Tango tipik olarak dik bir vücut duruşu ile yapılır. Tutuş açık veya kapalı olabilir, ancak genelde hafifçe yamuktur (yani her iki dansçının da merkezi, partnerinin merkezinin biraz sağında kalır) ve ‘V’ şeklindedir (yani bayanın sol omzu erkeğin sağ omzuna, kendi sağ omzunun erkeğin sol omzuna olan mesafeden daha yakındır). Salon stili

OKU

Tango

Dans dergisi Genel Yayın Yönetmeni Cemal Atila ntvmsnbc’ye tangonun tarihçesini anlattı;“İspanyollar tarafından 1580’li yıllarda kurulan Buenos Aires, 19.yüzyıl sonlarında çarpıcı ekonomik gelişmelerin yaşandığı bir liman kenti haline gelmişti. Bu türden liman kentlerinin neredeyse tümünde karşımıza çıkacağı üzere, ekonomik cazibenin bir sonucu olarak, Buenos Aires de yoğun bir göçmen nüfusa ve dolayısıyla onların heterojen kültürlerine ev sahipliği yapıyordu. Genellikle kalifiye olmayan işlerde çalışan göçmen nüfus kentin banliyölerinde, adına “arabal” denilen derme çatma mahallelerde yaşamaktaydı.

Hakim Arjantin kültürüne karşılık, bu yoksul banliyölerde tümüyle farklı bir kültürel iklim hüküm sürüyordu. Erkek nüfusun ağır bastığı göçmenler arasında “compadrito” (genç kabadayı) olarak tabir edilen bir figür ön plana çıkıyordu. Yüksek topuklu ayakkabı giyen, fötr şapka ve boyun fuları takan ve bellerinden bıçaklarını eksik etmeyen compadritolar pek de tekin tipler olarak görülmüyordu. Öte yandan, ağırlıklı olarak bu erkek göçmen nüfusa hitap etmek üzere, Buenos Aires’te pek çok genelevi kurulmuştu.
Genelevlerin etrafında oluşan eğlence sektörü, göçmenlerle birlikte Avrupa, Afrika ve Küba gibi ülkelerden gelen müzik ve dans akımlarının iç içe geçtiği ortamlar yaratıyordu. Arjantin’in yerel dansları arasında compadritoların favorisi olan milonga dansı tüm bu etkileşimle birlikte yeni bir çehre kazanıyor ve Afrika ya da Portekiz kökenli olduğu sanılan tango sözcüğü bu yeni dansın adı olarak öne çıkıyordu.

Yoksul genç kabadayılar ile genelev ahalisinin kaderlerinin kesiştiği sefil ve bir o kadar da katı koşullarda ortaya çıkan tango, hiç kuşkusuz Arjantin’in üst ve orta sınıfları ve hatta işçi sınıfının belli kesimleri tarafından şiddetle reddedilecekti. Ne var ki, Arjantin yüksek sosyetesinin iyi eğitimli erkekleri de genelev ziyaretçileri arasında olduklarından, bu yeni akım onlara da sirayet ediyordu. Yüksek tabakaya mensup erkekler, gözden ırak küçük mekanlarda veya garsoniyer tarzı özel mekanlarda tango yapmaya başlıyordu.
Bu kısmi kabul yavaş yavaş tangonun nispeten daha ‘temiz’ gece kulüplerinde ve dans salonlarında icra edilmesine yol açacaktı. Bu aynı zamanda, tangonun doğduğu orijinal ve kapalı ortamdan koparak dışa doğru bir yolculuğa çıkması anlamına geliyordu. Ve bu kopuşun bir sonucu olarak, compadritolara has kaba saba agresif figürler yerlerini daha kabul edilebilir yumuşak, daha az erotik olan hareketlere bırakıyordu. Kendi beşiği olan sefil mahallelerden koparak, figürlerini yumuşatarak ehlileşen tango artık hızla popülerleşebilirdi. Nitekim 1900’lü yılların başında, geniş bir müzik repertuarına kavuşan tango, saygın gece kulüplerinden tiyatro salonlarına dek uzanan geniş bir mekan yelpazesinde kendisine hayat alanı bulmuştu.


Bu yaygınlaşma henüz Arjantin’de tangoya meşruiyet kazandırmamışken, birinci dünya savaşından hemen önce Londra ve Paris’te tango dans ortamlarının gözbebeği olmaya başlıyordu. Üstelik bu kez alt tabakalar falan değil, doğrudan doğruya Londra ve Paris sosyetesi adeta tango çılgınlığına kapılmış görünüyordu. Tangonun Avrupa’da bu şekilde popüler olması, Avrupa’da yaşayan seçkin Arjantinliler için adeta bir kabusa dönmüştü. Kendi ülkelerinde aşağıladıkları bu ucube dansın Avrupa’da aralarında kraliyet aileleri mensuplarının bulunduğu geniş kesimler tarafından benimsenmesini kendileri için bir utanç kaynağı olarak görüyorlardı. Öyle ki, Paris tangoyla coşarken, Paris’teki Arjantin büyükelçiliğinde tango yasaklanmıştı.

Kısa bir süre sonra tango artık belli başlı Avrupa şehirleri ile sınırlı kalmayıp Amerika ve Rusya’ya da sıçrıyordu. Dünya çapındaki bu yaygınlaşma yine kökenini Arjantin’den alan çeşitli red ve yasakları da beraberinde taşıyordu. New York Katolik Kilisesi tangoyu günahkar dans olarak ilan ederken, Almanya’da Kaiser Wilhelm II askerlerinin üniforma ile tango yapmalarını yasaklıyordu. Ancak bu yasaklar hiçbir işe yaramayacak ve özellikle Paris’te daha da ehlileşen, hatta kimilerine göre Fransızlaşan tango birkaç yıl sonra Arjantin’e geri dönecek, üst sınıflardan gönülsüz bir kabul görecek ve Buenos Aires, günümüzde köklü bir gelenek haline gelmiş ilk tango festivallerine ev sahipliği yapmaya başlayacaktı.”

Milonga Nedir?

MILONGA

Milonga "parti" veya "fiesta" demektir ve Milonga müziği canlı, heyecanlı ve neşelidir. Milonga Arjantin Tangosunun içinde yer alan, tangoya göre daha hızlı ritimli ve daha neşeli olan bir müzik türü ve müzik ile yapilan dansin adıdır. Ayni zamanda tango yapılan gecelere de milonga adi verilir. Milonga gecelerinde kesintisiz olarak tango çalar ve geceye katılan herkes birbirini dansa kaldırabilir.

Şarkılar dörtlü beşli gruplar halinde çalınır. Genellikle aynı yılların hatta ayni orkestranın şarkıları bir grup içinde bir araya getirilir. Böylece şarkıların benzer biçim ve havada olması sağlanır. Bir grup şarkı tango türünde olabilirken, diğeri milonga ve bir diğeri de tango vals olabilir. Tango, milonga ve valste çiftler dans pistinde saat yönünün tersinde hareket ederler.

İstanbul’da haftanın her günü, Ankara ve İzmir’de de haftanın belli günlerinde Milonga geceleri düzenlenmektedir.

Ric-Tic-Tic Ritmi

Ric-Tic-Tic ritmi, Juan D’Arienzo, Rodolfo Biagi ve diğer bir çok orkestranın seslendirdiği Tango müziklerindeki öne çıkan ritmik unsurları tanımlamanın bir yoludur. Bazıları ric-tic-tic ritimli müziklerin 2/4 ölçüsünde olduğunu, bu görüşte olmayanlar da üçe karşı iki ölçüsünde olduğunu iddia etmektedir. Bazı orkestralar 2/4 ölçüsünde tango müzikleri çalmıştır and buna syncopated üçe karşı iki ritmini eklemiştir.

OKU

Tutuş ve çerçeve

Bazılarına göre Milonguero ile diğer stil Tango dansları arasındaki fark, Milonguero stilinde çerçevenin bayanın içinde olması ve diğer stillerde çerçevenin her iki dansçının kollarında olmasıdır. Çerçevenin bayanın içinde veya kollarda olması, geniş ölçüde tutuşun yakınlığı ve yumuşaklığına bağlıdır. Sert ve mesafeli bir tutuşta çerçeve kollardadır. Tutuş daha yakın ve yumuşak oldukça, çerçeve her stil Tango’da bayanın vücudunun içine doğru ilerler.

Açık ve kapalı tutuş

Tango Nuevo ve Fantasia dışındaki tüm Tango stilleri kapalı tutuşta yapılabilir. Salon ve Orillero stili Tango dansları açık tutuşta yapılabiliyorsa da, Buenos Aires ve Arjantin’in diğer yerlerinde tipik olarak kapalı tutuşta yapılır. Milonguero ve Kulüp stili Tango dansları yalnızca kapalı tutuşta yapılır. Milonguero stili Tango da yine tipik olarak kapalı tutuşta yapılır ve bayanın sol omzu ile erkeğin sağ omzu arasındaki mesafe ile bayanın sağ omzu ile erkeğin sol omzu arasındaki mesafe aynıdır. Tango Nuevo kısmında açıklanan bazı figürler, Salon, Orillero ve Kulüp stili Tango’da kullanılan hafifçe yamuk, ‘V’ şeklinde kapalı tutuşta yapılabilir.

türkiye'de tango

türkiye de tango Bir kent kültürünün ifadesi olarak Buenos Aires’te doğan tango ilk durak olarak seçtiği Avrupa’yı özellikle Paris’i yıllar sonra bugünlerde yinelendigi gibi- dans yoluyla etkilemiştir. Kadın-erkek birlikte oynanan “rond kadril vals” gibi danslara alışkın olsa da Avrupa’da fırtına gibi esen Arjantin Tango dansı yeterince ilginç apasvari ve erotik idi. Türkiye’de çok geçmeden ortaya çıkan Türkçe Tangolar ise herbiri bir aşk şiiri olan sözleriyle Türk müziğinden izler taşıyan melodileriyle ve pek masum sayılacak karşılıklı bir “tutuşmadan” öteye geçemeyen dansı ile uzun yıllar boyunca müzik yaşyasaklı tek başına egemen olur- her ne kadar giyiminden ve davranışından ötürü yadırganan bazı kadınlara veya açık saçık giyimi küçümsemek için bazı tutucu çevrelerce “Tango” adı verilse bile. Türkiye’de duyulmaya başlanan ilk tangolar Avrupa tangolarıdır. Arjantin tangolarını ise daha sonra meraklıları büyük bir titizlikle izleyecek ve arayacaklardır. O günlerde düzenlenen gecelerde ve balolarda tango yavaş yavaş duyulmaya ve dans edilmeye başlanır. OKU

avrupa'da tango

Avrupa’ya giden Arjantin’li müzisyenlerin bu müziği getirmesi ile birlikte tango Paris’ten başlayarak süratle avrupa'da tangoyayılır ve büyük beğeni toplar.Paris’in gece kulüplerinde boy gösteren bu yeni ve erotik dans pek tutulur. Fakat Papa X. Pius tarafından yasaklanır. Görmeden yasakladığı bu dansı merak eden Papa iki kilise mensubunun önünde yaptığı tango gösterisi sonucunda yasağı kaldırır. Böylece çılgınlığa varan bir “Belle-Epoque” dönemi başlamıştır artık. Tango Fransa sınırlarını aşar Almanya Hollanda ve oradan İngiltere’ye uzanır.Bu dönemde tango sergileri ve tango konferansları da organize edilmektedir. Bu arada Paris’li modacılar yeni bir tango giysisi kreasyonuyla ortaya çıkarlar.

OKU

tangonun doğuşu

Her kentin müziğinde o yöre insanının kimliğini bulabileceğimiz gibi sokaklarında kendiliğinden doğmuş Tango nun Doğuşumırıltıların seslerin sevinçlerin ve hüzünlerin herhangi bir melodide somutlaştığını görebiliriz. Aynı şekilde tango da Buenos Aires ve Buenos Aires’linin müziğidir.
19.yy’ın sonlarına doğru Buenos Aires bir tür “yalnız insanlar”ca istila edilmişti. Bu insanlar genellikle şehrin bakımsız kenar mahallelerinde pansiyonlarda genelevlerde ve karanlık sokaklarda şarap ve “cana” denilen bir tür şeker kamışı rakısı içiyorlar şarkı söylüyorlar ve dövüşüyorlardı. Bu alt kültürün baş aktörü “compadre” veya “compadrito” adı verilen kabadayı tipi idi.

kapalı tutuş dans etmek istemiyorsam ne yapmalıyım?

kapalı tutuş dans etmek istemiyorsam ne yapmalıyım?Çiftlerin birbirlerine yakın dansetmek için sözlü veya fiziksel olarak zorlamada bulunması kaba bir davranıştır. Partnerlerden herhangi biri açık veya kapalı tutuşla dans etmek için tercihini belirtme hakkına sahiptir. Bunu söyleyebilir veya direk tercih ettiği tutuş biçimini alarak bunu gerçekleştirir. Daha açık bir tutuşla dansetmek isteyen partnerin isteğine saygı gösterilmelidir. OKU

dans teklifini nasıl reddedebilirim?

dans teklifini nasıl reddedebilirim?Eğer göz kontağını kurmayı reddeder veya görmezden gelirseniz dans etmek isteyen kişi sizin dansetmek istemediğinizi anlar. Kısaca göz kontağı kurmak yada bundan kaçınmak niyetinizi belirtmek için yeterlidir.
Eğer dans teklifi sözle yapılırsa gülümseyerek yada gülümsemeden “hayır teşekkür ederim” denilebilir.
Dansetmek istemiyorsanız kibarca bir bahane bulup ''Dinleniyorum'', ''Bu müzikte dansetmek istemiyorum” gibi şeyler söyleyerek konuşmayı bitirebilirsiniz.
OKU

arjantin tangosunu öğrenmek ne kadar sürer?

arjantin tangosunu öğrenmek ne kadar sürerBu süre Arjantin tangosu öğrenen ve öğreten kişiler arasında büyük farklar gösterir. Tango'da temel bir beceriyi kazanmak haftalık ve özel dersler alarak birkaç aydan bir yıla kadar bir süre alır. Pek çok insan temel becerileri edindikten sonra ''milongalar'' da danstaki ustalıklarını ilerletmek geliştirmek fırsatı bulabilir.
Yine pek çok kişi temel eğitimleri sırasında Arjantin tangosunun hayat boyu devam edecek bir öğrenme süreci olduğunun da farkına varırlar. OKU

dansı nasıl sonlandırmalıyım?

dansi-nasil-sonlandirmaliyimDans bittiğinde ''teşekkür etmek'' dolaylı olarak dansı bitirmek istemenin nazik bir yoludur. Eğer dansetmeyi sürdürmek istiyorsanız memnuniyetinizi bildirir başka bir şeyler söyleyebilirsiniz.

dansa nasıl davet edebilirim?

Arjantin de dansa davet için iki tarafında rencide olmasını önleyen çok hoş bir gelenek vardır. ( diğer pek çok dansa nasıl davet edebilirim?tango topluluğunda da kullanılmaktadır).

Dansa davet eden kişi;
- dans etmek istediği kişi ile göz kontağı kurar
- kaşlarını hafifçe havaya kaldırır veya başını eğerek pisti gösterir
- kadın ise karşılık olarak hafifçe gülümseyerek yada başını evet anlamında öne eğerek karşılık verir veya dansı kabul etmeyecekse göz kontağını görmemezlik den gelir kafasını çevirir.

Israrla göz göze gelmeye çalışmak ise pek uygun olmaz.

Yada amerikan metodu ile sorabilirsiniz
-dans etmek ister mi siniz?
OKU

tangoda temel görgü kuralları nelerdir?

Tango vals ve milongada çiftler pistte saatin tersi yönünde akarak ve boşlukları kullanarak hareket tangoda temel görgü kuralları nelerdir?
Milongalarda yani dans gecelerinde pistte partnere bir şeyler öğretmek hareket denemek yada çalışmak uygun değildir. Çalışmak için başka bir yere gidilmesi çalışmaların pratik saatlerinde yapılması daha uygun olur.
OKU

Tango Nedir, Nasıl Yapılır ?

Tango, Buenos Aires, Arjantin ve Uruguay kökenli bir dans ve müzik türüdür. Tango dans ile beraber gelişen müzik tarzı da aynı adla anılmaktadır. İlk yılların tangosu "tango criollo" veya "basit tango" olarak bilinmekle beraber, günümüzde Amerikan ve uluslararası tango stilleri, Fin tangosu, Çin tangosu gibi çeşitli türler gelişmiştir. Ancak orijinal tango, doğduğu toprakların adıyla, "Arjantin Tangosu" olarak bilinmektedir. Arjantin Tangosunun Türkiye ile buluşması 1998 tarihlerine denk gelmektedir. Türkiye'de Tangonun yaygınlaşması 2005 senesini bulmuştur şimdilerde(2018) ise Türkiye Arjantin Tangosunda Dünyada hatırı sayılı ülkelerinden biridir. 

OKU

Tangonun Tarihçesi

Tango sözcüğünün dilbiliminde kesin bir kökeni yoktur. Afrika dillerinde kullanılan bir yer adından veya Latince'deki tangere (dokunmak) fiilinden türemiş olma olasılığı büyüktür. Tango kelimesi aynı zamanda Latin Amerika'da çok geniş bir siyahi topluluk tarafından kullanılmaya başlandı.Önsevişmedir, arjantin pavyon ve genelevlerinden dünyaya yayılmıştır. Pavyonlarda erkekler ve konsomatris çiftleri olarak yapilmiş, dansi erkeğin yönlendirmesi bu yüzdendir. Önceleri pekçok dans çeşidinden biri olan tango, kısa sürede halk arasında çok popüler bir hale geldi.

OKU

İstanbul Milongaları

GÜN MİLONGA ADI  /  ADRES KONUM SAAT İLGİLİ İLETİŞİM
Pazartesi Armada Otel / Sultanahmet / Ahırkapı Restaurant / İstanbul   21:00 - 01:00 Serdar Sungar - 0532 664 88 36
Çarşamba Milonga 333 / Taksim / İstanbul   21:30 - 01:30 Murat Elmadağ - 0532 497 75 68
Çarşamba Milonga Tormenta / Kadıköy / İstanbul   21:00 - 02:00 Mehmet Bayraktar - 0538 071 18 07
Perşembe Zeytuna Tango Milongası / Beyoğlu / İstanbul   21:00 - 00:30 Güralp Diner – 0532 344 45 45
Perşembe Tango Mia Milonga / Taksim / İstanbul      Konum 21:00 - 01:00 Gamze Tulpar - 0532 377 52 88
    Recep Turgut - 0538 813 35 47
Cuma Milongahane / Bora Erdem Dans Cafe / Beşiktaş / İstanbul   21:00 - 02:00 Bora Erdem - 0212 259 00 50
Cuma Tangoist Stüdyo Milongası / Taksim / İstanbul   21.30 - 01:30 Pelin Koyun - 0532 542 30 12
Cumartesi Tango Mia Milonga / Taksim / İstanbul     Konum 21:00 - 01:00 Gamze Tulpar - 0532 377 52 88
    Recep Turgut - 0538 813 35 47
Pazar Tango Mia Pratik Milonga /  Taksim / İstanbul     Konum 17:00 - 21:00 Gamze Tulpar - 0532 377 52 88
    Recep Turgut - 0538 813 35 47

 

Türkiye'de düzenlenen milongalar TangoDANS okulunun önerdiği İstanbul'un en iyi milonga gecelerini sizin için yukarda sıraladık.

Her hafta İstanbul'da 15'e yakın milonga düzenleniyor. Bazıları dans okullarını kendi stüdyolarında pratik havasında bazılarıda otel veya restorantların büyük salonlarda festival havasında geçiyor. Türkiye genelinde düzenlenen milongalar yaklaşık olarak her gece iki yerde gerçekleşiyor, bunların arasından seçtiğimiz güncel milonga etkinliklerini sizinle paylaştık. iyi eğlenceler dileriz :)

 

Milonga Nedir?

Milonga nedir, hem Tango yapılan zaman aralıklarına yani milonga gecelerine verilen ad hem de Tangonun biraz hızlı ve eğlenceli şeklini ifade etmektedir. Milonga konusunda daha detaylı bilgiyi Milonga nedir? konusunda okuyabilirsiniz.

Arjantin Tango Dersleri

Tutkunun, aşkın sevincin, hüznün, kısacası, " hayatın dansı" tangoyu en kolay ve en doğal haliyle öğrenecek, kısa sürede dans etmeye başlayacaksınız. Etkin, kaliteli bir eğitimle, tangonun tüm stillerini öğrenip büyüsünü tadacağınız yepyeni bir dünyaya adım atacaksınız. Tango pratik saatlerinde ve tango gecelerimizde de bu büyüyü başkalarıyla paylaşma ve kendinizi geliştirme olanağı bulacaksınız.

TangoDANS Mecidiyeköy
Uysal Sokak Ali Meriç İş Merkezi No:1 K:2 D:10
Mecidiyeköy, Şişli, İstanbul
0 538 813 35 47
TangoDANS Marmaris
Ulusal Egemenlik Cad, Kat 3 No:4 Taşlık Center Marmaris, Muğla
0543 669 20 27
TangoDANS Bakırköy
Zeytinlik, Halkçı Sk. No.30 D:4.Kat
Bakırköy / İstanbul
0538 813 35 47
WhatsAppWhatsApp Bilgi Hattı